Gränsjakten2008ti 2008-07-08 21:25
Resultat Etapp 1skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

          Pl Namn                                     Klubb                                Tid 



H75  (4)                         1.6 km   16 K                   

           1 Hernes, Tor                              Gimle IF                           16:43 
           2 Haugen, Einar                            Halden SK                          29:44 
           3 Fransson, Karlerik                       Trollhättans SOK                   30:48 

             Mo, Björn                                Halden SK                         Felst. 



H70  (7)                         1.7 km   16 K                   

           1 Dahl, Roland                             IFK Göteborg                       16:31 
           2 Alexandersson, Andre                     Kungälvs OK                        18:06 
           3 Jordal, Arne                             Lillomarka OL                      18:19 
           4 Halvorsen, Helge                         Larvik OK                          20:16 
           5 Olsson, Lennart                          Kungälvs OK                        23:38 

             Hogedal, Åke                             Kungälvs OK                     ej start 
             Husa, Björn                              Idd SK                          ej start 



H65  (13)                        2.0 km   17 K                   

           1 Andersson, Ronny                         OK Skogshjortarna                  17:14 
           2 Ling, Erland                             Jönköpings OK                      17:35 
           3 Öhman, Roland                            Kristinehamns OK                   17:54 
           4 Jensen, Öyvind                           Andrarums IF                       18:20 
           5 Mattsson, Matts                          OK Gipen                           18:44 
           6 Raadal, Magne                            Fana IL                            19:12 
           7 Ernvid, Ivan                             Nitta IF                           20:32 
           8 Natanaelsson, Göte                       Ljungskile FK                      22:01 
           9 Gunnarsson, Nisse                        OK Gipen                           23:28 
          10 Hansson, Algot                           Kungälvs OK                        28:29 
          11 Wilhelmsson, Owe                         Ulriksbergs IK                     41:02 

             Andersson, Rolf                          Laholms IF OK                     Felst. 
             Berg, Arne                               Stigsökarna                     ej start 



H60  (12)                        2.0 km   18 K                   

           1 Fredriksson, Weine                       KFUM Örebro OK                     15:05 
           2 Hermansson, Lennart                      Stenungsunds OK                    15:36 
           3 Lund, Kristen                            Skaukamratene O-lag                16:32 
           4 Wahlgren, Tom                            Sarpsborg OL                       17:11 
           5 Karldén, Torbjörn                        Kvillebyns SK                      17:22 
           6 Fosser, Per                              Indre Östfold OK                   17:52 
           7 Berglund, Jonas                          SoIK Hellas                        18:14 
           8 Vallin, Gunnar                           OK Landehof                        18:26 
           9 Wikström, Allan                          Stångenäs AIS                      21:18 

             Qvick, Bertil                            Kungälvs OK                     ej start 
             Svensson, Erland                         Kvillebyns SK                   ej start 
             Nordli, Jimmy                            Trösken IL                      ej start 



H55  (18)                        2.0 km   16 K                   

           1 Galborgen, Bent                          Skaukamratene O-lag                15:41 
           2 Bejbom, Gunnar                           Uddevalla OK                       16:09 
           3 Robertsson, Anders                       Almby IK                           16:12 
           4 Galborgen, Arvid                         Eds SK                             16:21 
           4 Eriksson, Janne                          Eds SK                             16:21 
           6 Jakobson, Lennart                        Tibro OK                           16:59 
           7 Blom, Mats                               Ljungskile FK                      17:07 
           8 Grann, Terje                             Fossum IF                          17:09 
           9 Löwegren, Inge                           Katrineholms OK                    17:19 
          10 Karlsson, Bo                             Ljungskile FK                      17:31 
          11 Widercrantz, Dan                         OK Skärmen                         17:38 
          12 Millegård, Stefan                        Sävedalens AIK                     18:16 
          13 Fredriksson, Per                         OK Skogshjortarna                  18:18 
          14 Månsson, Bo                              OK Löftan                          18:22 
          15 Kitteröd, Johnny                         Tistedalen FL                      19:51 

             Ivarsson, Per                            Trollhättans SOK                  Felst. 
             Pettersson, Gert                         Tullinge SK                       Felst. 
             Wibye, Harald                            OK Moss                         ej start 



H50  (22)                        2.0 km   17 K                   

           1 P. Nordström, Lars                       Kils OK                            14:02 
           2 Gottfridsson, Yngve                      Nittedal OL                        14:08 
           3 Hjermstad, Lars                          Fossum IF                          14:34 
           4 Karlsson, Tomas                          OK Skogshjortarna                  14:36 
           5 Sörliklev, Jan-Åke                       Trollhättans SOK                   15:22 
           6 Oskarsson, Erik                          Hagaby GoIF                        15:33 
           7 Johansson, Lasse                         Eds SK                             15:34 
           8 Strandhagen, Mats                        Göteborg-Majorna OK                16:11 
           9 Strutz, Carl-Göran                       Eds SK                             16:51 
          10 Larsson, Urban                           IF Hagen                           17:26 
          11 Gunnarsson, Stefan                       Kristinehamns OK                   17:39 
          12 Widen, Bror                              Uddevalla OK                       17:45 
          13 Ihrfors, Håkan                           IFK Lidingös Skid o OK             18:17 
          14 Tveterås, Trygve                         Fredrikstad SK                     18:58 
          15 Danielsson, Magnus                       Kvillebyns SK                      19:43 
          16 Pettersson, Leif-Gunnar                  Söders SOL Tyresö                  19:48 
          17 Minge, Svein                             Tistedalen FL                      20:03 
          18 Klemsdal, Per Olaf                       Varteig O-lag                      20:23 
          19 Åstorp, Björn                            Sarpsborg OL                       21:05 

             Lingegård, Bengt                         OK Gipen                          Felst. 
             Öström, Olov                             OK Tyr                            Felst. 
             Ohlsson, Odd                             Uddevalla OK                      Felst. 



H45  (26)                        2.2 km   17 K                   

           1 Wikström, Rolf                           OK Tyr                             12:43 
           2 Helgman, Leif                            OK Tyr                             12:54 
           3 Wassenius, Axel                          Uddevalla OK                       13:07 
           4 Johansson, Ralph                         Stångenäs AIS                      13:35 
           5 Kildebo, Morten                          Halden SK                          14:44 
           6 Jacobsen, Svein S                        IL Tyrving                         14:59 
           7 Morlon, Jean-Francois                    OK Eken                            15:03 
           8 Bunaes, Tommy                            Halden SK                          15:16 
           9 Lundqvist, Pär                           Hagaby GoIF                        15:20 
          10 Engen, Knut                              Raumar O-lag                       15:29 
          11 Schive, Christopher                      OK Moss                            15:55 
          12 Svaröd, Frank                            Idd SK                             16:21 
          13 Bolstad, Jens Anders                     Indre Östfold OK                   16:28 
          14 Mjölneröd, Steinar                       Halden SK                          16:42 
          15 Axelsson, Anders                         Trollhättans SOK                   17:04 
          16 Köhn, Jo                                 Halden SK                          17:23 
          17 Hornebrant, Stefan                       Trollhättans SOK                   17:48 
          18 Arnesen, Per Arne                        Kolbotn og Skunt O-Lag             18:01 
          19 Pålsson, Börje                           Uddevalla IS                       18:28 
          20 Stenberg, Pär                            OK Skogshjortarna                  18:56 
          21 Björgul, Kristian                        Halden SK                          19:09 
          22 Larsson, Leif                            Åmåls OK                           22:03 
          23 Karlsson, Mats                           OK Kullingshof                     23:34 
          24 Iversen, Egil Wickstrand                 Heming/Njård O-lag                 24:38 

             Garmer, Hans                             Göteborg-Majorna OK               Felst. 
             Fröshaug, Saxe                           Indre Östfold OK                ej start 



H40  (17)                        2.2 km   19 K                   

           1 Olaussen, Per                            Fredrikstad SK                     12:39 
           2 Johansson, Tommy                         Stångenäs AIS                      13:45 
           3 Hallberg, Bo                             Falköpings AIK OK                  14:02 
           4 Isaksen, Jan Erik                        Halden SK                          14:08 
           5 Johansson, Magnus                        OK Löftan                          14:13 
           6 Larsen, Per Erik                         Sandefjord OK                      14:52 
           7 Björking, Lars                           OK Skogshjortarna                  15:08 
           8 Gustavsen, Knut                          Halden SK                          15:43 
           9 Olaussen, Jim                            Halden SK                          16:02 
          10 Eriksson, Karl-Olof                      Uddevalla OK                       16:37 
          11 Linderfalk, Ulf                          Skåneslättens OL                   16:56 
          12 Larsson, Anders                          Vänersborgs SK                     17:21 
          13 Blaschke, Michael                        SC Volpriehausen                   17:23 
          14 Andersen, Dag                            Varteig O-lag                      18:00 
          15 Ytterböl, Svend Arne                     Gimle IF                           18:27 
          16 Brenås, Dag                              Varteig O-lag                      18:31 

             Forsgren, Erik                           OK Tyr                          ej start 



H35  (4)                         2.5 km   19 K                   

           1 Backström, Pål                           Halden SK                          16:39 
           2 Natanaelsson, Roland                     Köping-Kolsva OK                   20:34 
           3 Steindahl, Thomas                        Stenungsunds OK                    21:32 
           3 Magnusson, Pål                           Stenungsunds OK                    21:32 



H21  (31)                        2.6 km   21 K                   

           1 Höye, Andreas                            Kristiansand OK                    15:03 
           2 Johansson, Erik                          Halmstad OK                        15:30 
           3 Gottfridsson, David                      Lillomarka OL                      15:33 
           4 Björlo, Kjetil                           Halden SK                          15:34 
           5 Helgerud, Öyvind                         Halden SK                          15:36 
           6 Bejbom, David                            Vänersborgs SK                     15:42 
           7 Carlsson, Anders                         Halmstad OK                        15:53 
           8 Adolfsson, Markus                        Linköpings OK                      15:54 
           9 Zhuravlev, Andrei                        Halden SK                          15:57 
           9 Zhuravlev, Slava                         Halden SK                          15:57 
          11 Jönsson, Emil                            Halmstad OK                        16:28 
          12 Granstedt, Jan                           Halden SK                          16:36 
          13 Öström, Tobias                           OK Tyr                             16:46 
          14 Grann, Stian                             NTNUI                              16:59 
          15 Jakobson, Simon                          Tibro OK                           17:20 
          16 Höije, Anders                            Göteborg-Majorna OK                17:22 
          17 Nilsson, Peter                           IK Hakarpspojkarna                 17:29 
          18 Jacobsen, Kristoffer                     IL Tyrving                         17:57 
          19 Johansson, Erik                          Falköpings AIK OK                  17:58 
          20 Persson, Rasmus                          Falköpings AIK OK                  18:02 
          21 Johansson, Henrik                        Falköpings AIK OK                  18:11 
          22 Blomgren, Andreas                        Västvärmlands OK                   18:54 
          23 Holt, Steinar                            Halden SK                          19:19 
          24 Wiklund, Jo                              IL Tyrving                         19:33 
          25 Lium, Asgeir                             OSI-orientering                    19:41 
          26 Fredriksson, Martin                      OK Skogshjortarna                  21:23 
          27 Byggland, Asbjörn                        Bö O-lag                           21:39 
          28 Tafjord, Jostein                         Halden SK                          22:16 

             Johansson, Kalle                         Halmstad OK                       Felst. 
             Elveljung, Gunnar                        IFK Göteborg                    ej start 
             Millegård, Marcus                        Sävedalens AIK                  ej start 



H20  (10)                        2.5 km   19 K                   

           1 Holmberg, Erik                           IK Hakarpspojkarna                 14:35 
           2 Wallin, Jonas                            Vänersborgs SK                     15:24 
           3 Lauri, Linus                             OK Tisaren                         15:31 
           4 Andersson, Mikael                        OK Skogshjortarna                  16:02 
           5 Stenberg, Calle                          OK Skogshjortarna                  16:05 
           6 Magnusson, Carl                          IFK Moras OK                       16:27 
           7 Jakobsen, Espen                          IFK Göteborg                       16:46 
           8 Dahlström, Kristian                      IFK Moras OK                       17:14 
           9 Jansson, Karl                            Främmestads IK                     20:56 
          10 Karlsson, Tobias                         Eds SK                             23:31 



H18  (13)                        2.2 km   19 K                   

           1 Olseng, Jonas                            Sarpsborg OL                       12:33 
           2 Ohlsson, Christoffer                     Uddevalla OK                       13:21 
           3 Fernlund, Erik                           Säterbygdens OK                    13:39 
           4 Klemsdal, Thor Olaf                      Sarpsborg OL                       13:43 
           5 Stenberg, Gustav                         OK Skogshjortarna                  14:32 
           6 Martinsson, Daniel                       OK Kroppefjäll                     14:54 
           7 Woodward, Erik                           OK Moss                            15:09 
           8 Krona, Markus                            OK Skogshjortarna                  15:41 
           9 Nyqvist, Dennis                          OK Gipen                           16:19 
          10 Andersson, Alexander                     OK Roto                            16:38 
          11 Persson, Daniel                          Hagaby GoIF                        17:44 

             Oskarsson, John                          Hagaby GoIF                       Felst. 
             Hansson, Marcus                          OK Gipen                          Felst. 



H16  (13)                        2.0 km   16 K                   

           1 Sandström, Johan                         OK Gipen                           11:34 
           2 Gottfridsson, Adam                       Lillomarka OL                      12:39 
           3 Oliversen, Daniel                        Trösken IL                         12:43 
           4 Helgman, Anton                           OK Tyr                             12:53 
           5 Öström, Pontus                           OK Tyr                             14:55 
           6 Jensen, Stian                            Sarpsborg OL                       15:24 
           7 Borge Hovi, Sjur                         Skien OK                           16:32 
           8 Östling, Albin                           OK Skogshjortarna                  16:42 
           9 Njåstein, Håkon                          IL Tyrving                         18:05 
          10 Holm, Germund                            Halden SK                          18:28 
          11 Sveen, Trond                             Halden SK                          22:00 

             Stöten, Sindre                           Indre Östfold OK                  Felst. 
             Josefsson, David                         Fredrikstad SK                  ej start 



H14  (18)                        1.7 km   16 K                   

           1 Schive, Thomas                           OK Moss                            13:02 
           2 Karlsson, Anton                          OK Kullingshof                     13:56 
           3 Björk, Espen                             Halden SK                          14:15 
           4 Wikström, Emil                           OK Tyr                             14:34 
           5 Andersson, Ludvig                        Idefjordens SK                     15:08 
           6 Arnesen, Joachim                         Kolbotn og Skunt O-Lag             15:21 
           7 Olaussen, Anders Felde                   Halden SK                          15:33 
           8 Andersson, Gabriel                       Idefjordens SK                     16:26 
           9 Pihl, Alexander                          SOK 68                             16:56 
          10 Camitz, Axel                             Eds SK                             19:14 
          11 Kirkeböen, Sander Finsrud                Halden SK                          19:20 
          12 Stenberg, Oskar                          OK Skogshjortarna                  19:41 
          13 Hjermstad, Jörgen                        Fossum IF                          20:32 

             Bollmark, Olof                           IF Hallby                         Felst. 
             Karlsson, Karl                           OK Kullingshof                    Felst. 
             Kindem, Håkon                            Gimle IF                          Felst. 
             Höydal, Eivind                           Nydalen SK                        Felst. 
             Flingmark, Viktor                        Uddevalla OK                    ej start 



H12  (18)                        1.3 km   14 K                   

           1 Johansson, Mattias                       Stångenäs AIS                       7:51 
           2 Pettersson, Joel                         Tullinge SK                         8:25 
           3 Garmer, Felix                            Göteborg-Majorna OK                 9:15 
           4 Ottestad-Hansen, Sindre                  Gimle IF                            9:39 
           5 Slåtterö, Helge                          Gimle IF                            9:47 
           6 Steindahl, Alfred                        Stenungsunds OK                    10:28 
           7 Bollmark, Henning                        IF Hallby                          11:01 
           8 Jacobsson, Kristoffer                    Eds SK                             11:23 
           8 Björlo, Håkon Raadal                     Halden SK                          11:23 
          10 Wiklund, Elias                           Nydalen SK                         11:27 
          11 Duhlbo, Daniel                           IFK Moras OK                       11:52 
          11 Kildebo, Petter Norsted                  Halden SK                          11:52 
          13 Alfsén, Lukas                            OK Skärmen                         12:32 
          14 Raadal-Simonsen, Fredrik                 Fana IL                            12:36 
          15 Broman, Viktor                           Idefjordens SK                     13:02 
          16 Solstrand, Magnus H                      Halden SK                          16:31 
          17 Nordström, Elis                          Kils OK                            16:37 
          18 Blom, Hugo                               Eds SK                             17:11 



H10  (7)                         1.2 km   15 K                   

           1 Hjermstad, Öyvind                        Fossum IF                           8:46 
           2 Hjermstad, Erling                        Fossum IF                          10:11 
           3 Landfors, Elias                          Lustens OK                         12:12 
           4 Pihl, Daniel                             SOK 68                             12:26 
           5 Sundberg, Linus                          OK Skogshjortarna                  20:09 

             Blom, Gustav                             Eds SK                            Felst. 
             Hjermstad, Håvard                        Fossum IF                         Felst. 



D65  (6)                         1.6 km   16 K                   

           1 Steen-Olsson, Eivor                      Kungälvs OK                        16:19 
           2 Grönvall, Eleonor                        KFUM Örebro OK                     17:16 
           3 Jensen, Ann-Charlotte                    Andrarums IF                       17:51 
           4 Björkman, Ann-Britt                      Kungälvs OK                        18:02 
           5 Grönberg, Gull-Britt                     Kungälvs OK                        26:55 

             Hogedal, Christina                       Kungälvs OK                     ej start 



D60  (5)                         1.7 km   16 K                   

           1 Samuelsson, Lilian                       Kungälvs OK                        22:45 
           2 Andersson, Barbro                        OK Skogshjortarna                  23:23 
           3 Ling, Ulla                               Jönköpings OK                      28:51 
           4 Wilhelmsson, Lissi                       Ulriksbergs IK                     46:47 

             Ernvid, Kerstin                          Nitta IF                          Felst. 



D55  (6)                         2.0 km   17 K                   

           1 Tykesson, Eva                            Rävetofta OK                       19:09 
           2 Moe, Eva Irene                           Halden SK                          20:49 
           3 Turpeinen, Gunnel                        Kvillebyns SK                      23:33 
           4 Blom, Britt                              Ljungskile FK                      24:51 
           5 Bokeröd Hansen, Marit                    Idd SK                             32:03 
           6 Lund, Torill                             Skaukamratene O-lag                40:37 



D50  (11)                        2.0 km   18 K                   

           1 Björseth, Gerd                           Krokstadöra IL                     17:08 
           2 Öström, Elisabeth                        OK Tyr                             17:41 
           3 Borge Hovi, Grete                        Skien OK                           18:37 
           4 Knutsson, Monica                         Sävedalens AIK                     19:08 
           5 Jakobsen, Gunn Astrid                    Fredrikstad SK                     19:20 
           6 Östling, Katarina                        OK Skogshjortarna                  20:05 
           7 Burman, Kerstin                          Kvillebyns SK                      20:08 
           8 Sjögren, Britt                           Kristinehamns OK                   20:25 
           9 Månsson, Elisabet                        OK Löftan                          23:51 
          10 Lingegård, Eva                           OK Gipen                           27:18 

             Skiri Wahlgren, Tove                     Sarpsborg OL                    ej start 



D45  (16)                        2.0 km   16 K                   

           1 Pepa, Helena                             Hagaby GoIF                        15:33 
           2 Skyttersaeter, Runa                      Heming/Njård O-lag                 17:06 
           3 Gottfridsson, Lena                       Nittedal OL                        17:08 
           4 Höye, Christina                          Fredrikstad SK                     17:39 
           5 Strandhagen, Elisabeth                   Göteborg-Majorna OK                17:53 
           6 Bejbom, Nina                             Uddevalla OK                       18:18 
           7 Oskarsson, Eva                           Hagaby GoIF                        18:40 
           8 Björgul, Hege Naess                      Halden SK                          18:53 
           9 Haugen, Anne Julsrud                     Halden SK                          19:17 
          10 Sikkeland, Solveig                       IL Tyrving                         19:29 
          11 Engen, Ida                               Raumar O-lag                       19:49 
          12 Wikström, Monika                         OK Tyr                             19:59 
          13 Hjermstad, Marianne                      Fossum IF                          20:31 
          14 Line, Bente                              Skaukamratene O-lag                23:33 
          15 Sundberg, Marina                         OK Skogshjortarna                  23:45 
          16 Jensen, Hanne                            Eds SK                             24:45 



D40  (12)                        2.0 km   17 K                   

           1 Eriksson, Agneta                         Uddevalla OK                       15:56 
           2 Olaussen, Trine                          Fredrikstad SK                     16:20 
           3 Öhlin, Karin                             SOK Aneby                          16:25 
           4 Gustafsson, Anna-Lena                    Gagnefs OK                         16:29 
           5 Njåstein, Marianne                       IL Tyrving                         17:11 
           6 Eriksson, Helena                         Eds SK                             17:13 
           7 Morlon, Marie                            OK Eken                            17:28 
           8 Eriksson, Hillevi                        IF Hallby                          17:47 
           9 Halvarsson, Christina                    OK Kroppefjäll                     18:18 
          10 Helgman, Tina                            OK Tyr                             19:34 
          10 Woodward, Nora                           OK Moss                            19:34 
          12 Karlsson, Helene                         OK Kullingshof                     28:54 



D35  (5)                         2.2 km   17 K                   

           1 Raadal, Hanne Lerche                     Halden SK                          14:51 
           2 Backström, Runa Lien                     Halden SK                          15:17 
           3 Puck, Lene                               Halden SK                          15:58 
           4 Nordström, Anna                          OK Tyr                             17:05 
           5 Steindahl, Anna-Carin                    Stenungsunds OK                    18:37 



D21  (20)                        2.2 km   19 K                   

           1 Axelsson, Hanna                          IK Hakarpspojkarna                 14:19 
           2 Hansson, Elisabeth                       IFK Lidingös Skid o OK             14:59 
           3 Pettersson, Linn                         Tullinge SK                        15:10 
           4 Bejbom, Rebecca                          Uddevalla OK                       15:16 
           5 Zhuravlev, Tatiana                       Halden SK                          15:22 
           6 Svensson, Sara                           Göteborg-Majorna OK                16:28 
           7 Svensson, Sanna                          Främmestads IK                     16:35 
           8 Gustafsson, Elin                         IK Hakarpspojkarna                 16:36 
           9 Tronböl, Heidi                           OSI-orientering                    16:38 
          10 Hagen, Elin Cathrine                     Halden SK                          16:43 
          11 Wingstedt, Klara                         IK Hakarpspojkarna                 16:53 
          12 Ling, Maria                              Jönköpings OK                      17:30 
          12 Andersen, Ragnhild Bente                 Halden SK                          17:30 
          14 Johansson, Marie                         Göteborg-Majorna OK                18:44 
          15 Ihrfors, Charlotte                       IFK Lidingös Skid o OK             19:27 
          16 Huerta-Balague, Rocio                    Falköpings AIK OK                  21:14 
          17 Aabogen Haugaard, Ann Helen              Skaukamratene O-lag                21:19 
          18 Lund, Kari                               Skaukamratene O-lag                23:01 
          19 Mjölneröd, Emeline                       Halden SK                          23:11 
          20 Larsson, Anna                            IF Hagen                           23:34 



D18  (10)                        2.0 km   17 K                   

           1 Pettersson, Emeli                        Tullinge SK                        13:34 
           2 Björgul, Anne Sofie Naess                Halden SK                          14:45 
           3 Strandhagen, Elin                        Göteborg-Majorna OK                16:05 
           4 Carbonnier, Kristin                      KFUM Örebro OK                     17:40 
           5 Iversen, Rikke Skyttersae                Heming/Njård O-lag                 17:42 
           6 Winberg, Kajsa                           Stenungsunds OK                    17:59 
           7 Lingegård, Sara                          OK Gipen                           18:07 
           8 Falk, Lovisa                             Hagaby GoIF                        18:34 
           9 Tveterås, Susanne                        Sarpsborg OL                       18:38 
          10 Wängdahl, Ylva                           OK Gipen                           19:34 



D16  (16)                        2.0 km   17 K                   

           1 Pedersen, Lisa                           OK Skogshjortarna                  12:50 
           2 Månsson, Elin                            OK Löftan                          13:08 
           3 Adolfsson, Lovisa                        Tullinge SK                        13:40 
           4 Olaussen, Kamilla                        Fredrikstad SK                     14:24 
           5 Andersson, Rebecka                       Idefjordens SK                     14:57 
           6 Erkers, Frida                            Leksands OK                        15:15 
           7 Kildebo, Maiken Norsted                  Halden SK                          15:22 
           8 Bolstad, Marie                           Indre Östfold OK                   15:58 
           9 Reichenberg, Lisa                        Idefjordens SK                     16:12 
          10 Birkeland, Marlena Asheim                Halden SK                          17:18 
          11 Lundqvist, Anna                          Kils OK                            18:39 
          12 Lingegård, Ida                           OK Gipen                           19:30 
          13 Engen, Linda                             Raumar O-lag                       19:36 
          14 Sletten, Trude B                         Indre Östfold OK                   19:39 
          15 Morlon, Emelie                           OK Eken                            25:27 
          16 Viktorsson, Lisa                         Eds SK                             31:57 



D14  (17)                        1.7 km   16 K                   

           1 Ohlsson, Julia                           Uddevalla OK                       12:52 
           2 Ottestad-Hansen, Sigrid                  Gimle IF                           13:04 
           3 Granstedt, Gry                           Halden SK                          13:05 
           4 Adolfsson, Linnea                        Tullinge SK                        13:07 
           5 Iversen, Pia Skyttersaete                Heming/Njård O-lag                 14:08 
           6 Gustavsen, Ingeborg                      Halden SK                          14:39 
           7 Andersson, Erica                         Lunds OK                           15:48 
           8 Landfors, Linnea                         Lustens OK                         16:10 
           9 Reichenberg, Malin                       Idefjordens SK                     16:21 
          10 Eriksson, Erika                          Uddevalla OK                       17:58 
          11 Widén, Malin                             Uddevalla OK                       18:31 
          12 Larsson, Carolina                        Åmåls OK                           20:11 
          13 Morlon, Louise                           OK Eken                            21:08 
          14 Fosby, Maria                             Gimle IF                           22:14 
          15 Lentz, Nathalie                          Kvillebyns SK                      23:20 
          16 Wassenius, Elin                          Uddevalla OK                       23:43 

             Grahn-Danielsson, Olivia                 Kvillebyns SK                   ej start 



D12  (14)                        1.3 km   14 K                   

           1 Helgman, Malin                           OK Tyr                              8:18 
           2 Olaussen, Marie                          Fredrikstad SK                      8:46 
           3 Granstedt, Gina                          Halden SK                           9:24 
           4 Gustavsen, Synnöve                       Halden SK                          10:01 
           5 Birkeland, Nina Asheim                   Halden SK                          10:09 
           6 Jarlsby, Karoline                        Halden SK                          11:01 
           7 Håkansson, Josefin                       Kvillebyns SK                      11:22 
           8 Bunaes, Emma Julie                       Halden SK                          11:31 
           9 Björgul, Astrid Naess                    Halden SK                          11:48 
          10 Olaussen, Ingrid Felde                   Halden SK                          16:14 
          11 Grahn-Danielsson, Amanda                 Kvillebyns SK                      21:41 

             Gustavsen, Johanne                       Halden SK                         Felst. 
             My, Magnusson                            Stenungsunds OK                   Felst. 
             Fröshaug, Oda                            Indre Östfold OK                ej start 



D10  (11)                        1.2 km   15 K                   

           1 Duhlbo, Erika                            IFK Moras OK                        8:36 
           2 Steindahl, Signe                         Stenungsunds OK                    10:09 
           3 Iversen, Sofie Skyttersae                Heming/Njård O-lag                 11:33 
           4 Österman, Sofia                          Vänersborgs SK                     12:53 
           5 Gustafsson, Sofia                        Eds SK                             13:25 
           6 Wassenius, Klara                         Uddevalla OK                       13:39 
           7 Camitz, Ellen                            Eds SK                             14:05 
           8 Njåstein, Stine                          IL Tyrving                         14:33 
           9 Eriksson, Maria                          Eds SK                             16:20 
          10 Sikkeland, Oda                           IL Tyrving                         17:30 

             Eriksson, Karin                          Uddevalla OK                      Felst. 



U4  (4)                          1.7 km   16 K                   

           1 Alfsen, Tony                             OK Skärmen                         19:46 
           2 Steindahl, Amanda                        Stenungsunds OK                    20:52 
           3 Widén, Robin                             Uddevalla OK                       25:10 

             Lindemark, Eirik                         Indre Östfold OK                ej start 



U3  (5)                          1.3 km   14 K                   

           1 Kristiansen, Evelina                     Idefjordens SK                     11:27 
           2 Gundersen, Christopher                   Halden SK                          14:25 
           3 Linderfalk, Johan                        Rävetofta OK                       15:51 
           4 Larsson, Isabell                         Åmåls OK                           16:48 
           5 Linderfalk, Karin                        Rävetofta OK                       39:54 



U2  (11)                         1.2 km   15 K                   

           1 Andersson, Gustav                        Idefjordens SK                     11:47 
           2 Johansson, Matilda                       Stångenäs AIS                      12:55 
           3 Olsson, Simon                            Idefjordens SK                     12:59 
           4 Haggren, Alfred                          Idefjordens SK                     13:14 
           5 Andersson, Rebecca                       Eds SK                             13:47 
           6 Halvarsson, Axel                         OK Kroppefjäll                     15:27 
           7 kilborn, josefine                        OK Skogsmunken                     16:07 
           8 Kilborn, Rikard                          OK Skogsmunken                     16:08 
           9 Ihrfors, Carl                            IFK Lidingös Skid o OK             20:34 
          10 Gustavsson, Alma                         Aneby SOK                          22:46 

             Picket, Adam                             Eds SK                          ej start 



U1  (12)                         1.1 km   11 K                   

           1 Larsson, Erik                            Åmåls OK                            9:25 
           2 Birkeland, August Asheim                 Halden SK                           9:39 
           3 Lilje, Emma                              Gävle OK                            9:55 
           4 Wiklund, Ragne                           Nydalen SK                         12:08 
           5 Camitz, Alice                            Eds SK                             17:07 
           6 Aronsson, Arvid                          OK Kroppefjäll                     17:11 
           7 Eriksson, Samuel                         Eds SK                             17:16 

             Steindahl, Ronja                         Stenungsunds OK                   Felst. 
             Brenås, Börge                            Varteig O-lag                     Felst. 
             Karlsson, Jonas                          OK Skogsmunken                    Felst. 
             Finsrue, Kirkböhn                        Halden SK                      ej fullf. 
             Finsrue Kirkböhn, Herman                 Halden SK                      ej fullf. 



Ö1/N-åpen  (13)                  1.1 km   11 K                   

           1 Björk, Guro                              Halden SK                           7:44 
           2 Lindemark, Sigurd                        Indre Östfold OK                    9:19 
           3 Olaussen, Idun Kristine                  Halden SK                          10:13 
           4 Fodstad, Tobias Lerche                   Gjö Vard                           10:42 
           5 Ottestad-Hansen, Simen                   Gimle IF                           11:59 
           6 Aabogen Haugaard, Ida                    Skaukamratene O-lag                12:04 
           7 Puck, Ingrid                             Gimle IF                           12:12 
           8 Aabogen Haugaard, Peder                  Skaukamratene O-lag                12:17 
           9 Karlsen, Caroline                        Skaukamratene O-lag                12:20 
          10 Kindem, Martin                           Gimle IF                           13:40 
          11 Johansson, Roger                         Kungälvs OK                        15:33 

             Ottestad-Hansen, Kari                    Gimle IF                          Felst. 
             Ekeli, Vebjörn                           Halden SK                       ej start 



Ö3  (11)                         1.3 km   14 K                   

           1 Birkeland, Margunn Asheim                Halden SK                           9:59 
           2 Larsson, Eva                             Åmåls OK                           11:00 
           3 Landsfors, Kristina                      Lustens OK                         11:20 
           4 Höydal, Line                             Lyn SKI                            12:09 
           5 Woodwaard, Michael                       OK Moss                            12:13 
           6 Karlsson, Marcus                         OK Skogsmunken                     12:17 
           7 Blomgren, Hanna                          Västvärmlands OK                   13:29 
           8 Natanaelsson, Anita                      Ljungskile FK                      22:04 
           9 Lindberg, Martina                        IK Ymer                            23:05 
          10 Gunnarsson, Lillemor                     OK Gipen                           27:54 

             JAnsson, Lois                            Stenungsunds OK                   Felst. 



Ö5  (11)                         1.7 km   16 K                   

           1 Galborgen, Lars-Henrik                   Eds SK                             15:05 
           2 Johansson, Jonas                         Stångenäs AIS                      15:21 
           3 Njåstein, Are                            IL Tyrving                         16:35 
           4 Andersen, Geir                           Varteig O-lag                      17:02 
           5 Fosby, Karoline                          Gimle IF                           25:25 
           6 Karlsson, Ingvar                         OK Skogsmunken                     25:30 
           7 Ljunggren, Ketty                         OK Skärmen                         27:56 
           8 Stenberg, Carina                         OK Skogshjortarna                  28:18 
           9 Jensen, Oskar                            Eds SK                             40:30 
           9 Jakobsson, Andreas                       Eds SK                             40:30 

             Andersen, Solbritt                       Varteig O-lag                     Felst. 



Ö7  (18)                         2.0 km   18 K                   

           1 Hansen, Bernt Henrik                     Gimle IF                           14:57 
           2 Josefsson, Inge                          Stångenäs AIS                      15:33 
           3 Landfors, Pelle                          Lustens OK                         16:29 
           4 Woodward, Annette                        OK Moss                            16:40 
           5 Olausson, Klas                           OK Gipen                           17:06 
           6 Slåtterö, Björn                          Gimle IF                           17:13 
           7 Kindem, Per Öyvind                       Gimle IF                           17:21 
           8 Mattick, Anja                            Halden SK                          17:26 
           9 Kitteröd, Kristoffer                     Tistedalen FL                      19:16 
          10 Håkansson, Arne                          Kvillebyns SK                      20:03 
          11 Forssten, Maria                          OK Gipen                           20:08 
          12 Birkeland, Olav Kristian                 Halden SK                          20:41 
          13 Carlbom, Håkan                           OK Gipen                           20:54 
          14 Myklatun, Silje                          IL Tyrving                         23:41 
          15 Johansson, Liselott                      OK Löftan                          25:04 
          16 Berggren, Monica                         Bodafors OK                        27:43 
          17 Jensen, Herulf                           Svendborg OK                       34:31 

             Östermann, Lotta                         Vänersborgs SK                 ej fullf. 



Ö8  (8)                          2.2 km   17 K                   

           1 Haugerud, Simen                          Indre Östfold OK                   12:06 
           2 Haugerud, Anne                           Indre Östfold OK                   15:32 
           3 Lindberg, Magnus                         IK Ymer                            16:36 
           4 Isacsson-Forsgren, Anna                  OK Tyr                             16:43 
           5 Wingstedt, Jan                           Bodafors OK                        17:00 
           6 Claesson, Per-Olof                       Tenhults SOK                       17:06 
           7 Sandström, Eva                           OK Gipen                           18:55 
           8 Hansson, Birgit                          Herrestads AIF                     19:19