Gränsjakten2008on 2008-07-09 19:50
Resultat Etapp 2skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

          Pl Namn                                     Klubb                                Tid 



H75  (4)                         2.0 km   8 K                    

           1 Hernes, Tor                              Gimle IF                           37:59 
           2 Fransson, Karlerik                       Trollhättans SOK                   40:22 
           3 Mo, Björn                                Halden SK                          42:16 
           4 Haugen, Einar                            Halden SK                        1:01:41 



H70  (7)                         2.7 km   8 K                    

           1 Dahl, Roland                             IFK Göteborg                       28:41 
           2 Jordal, Arne                             Lillomarka OL                      31:31 
           3 Alexandersson, Andre                     Kungälvs OK                        32:22 
           4 Halvorsen, Helge                         Larvik OK                          38:56 
           5 Olsson, Lennart                          Kungälvs OK                        41:50 

             Hogedal, Åke                             Kungälvs OK                     ej start 
             Husa, Björn                              Idd SK                          ej start 



H65  (13)                        2.7 km   8 K                    

           1 Ling, Erland                             Jönköpings OK                      30:00 
           2 Öhman, Roland                            Kristinehamns OK                   32:55 
           3 Jensen, Öyvind                           Andrarums IF                       33:21 
           4 Gunnarsson, Nisse                        OK Gipen                           34:26 
           5 Hansson, Algot                           Kungälvs OK                        35:24 
           6 Andersson, Ronny                         OK Skogshjortarna                  36:15 
           7 Mattsson, Matts                          OK Gipen                           36:48 
           8 Berg, Arne                               Stigsökarna                        37:51 
           9 Ernvid, Ivan                             Nitta IF                           41:00 
          10 Natanaelsson, Göte                       Ljungskile FK                      54:05 

             Andersson, Rolf                          Laholms IF OK                     Felst. 
             Wilhelmsson, Owe                         Ulriksbergs IK                    Felst. 
             Raadal, Magne                            Fana IL                           Felst. 



H60  (12)                        2.7 km   8 K                    

           1 Fredriksson, Weine                       KFUM Örebro OK                     23:54 
           2 Hermansson, Lennart                      Stenungsunds OK                    24:35 
           3 Lund, Kristen                            Skaukamratene O-lag                26:38 
           4 Berglund, Jonas                          SoIK Hellas                        29:56 
           5 Karldén, Torbjörn                        Kvillebyns SK                      30:26 
           6 Vallin, Gunnar                           OK Landehof                        30:35 
           7 Svensson, Erland                         Kvillebyns SK                      36:55 
           8 Wahlgren, Tom                            Sarpsborg OL                       38:28 
           9 Wikström, Allan                          Stångenäs AIS                      41:44 
          10 Qvick, Bertil                            Kungälvs OK                        46:38 

             Fosser, Per                              Indre Östfold OK                  Felst. 
             Nordli, Jimmy                            Trösken IL                      ej start 



H55  (18)                        3.1 km   10 K                   

           1 Ivarsson, Per                            Trollhättans SOK                   26:38 
           2 Galborgen, Bent                          Skaukamratene O-lag                28:30 
           3 Pettersson, Gert                         Tullinge SK                        31:43 
           4 Galborgen, Arvid                         Eds SK                             32:03 
           5 Löwegren, Inge                           Katrineholms OK                    33:53 
           6 Karlsson, Bo                             Ljungskile FK                      34:06 
           7 Blom, Mats                               Ljungskile FK                      34:41 
           8 Eriksson, Janne                          Eds SK                             35:30 
           9 Kitteröd, Johnny                         Tistedalen FL                      37:17 
          10 Fredriksson, Per                         OK Skogshjortarna                  37:35 
          11 Grann, Terje                             Fossum IF                          37:40 
          12 Widercrantz, Dan                         OK Skärmen                         37:58 
          13 Bejbom, Gunnar                           Uddevalla OK                       38:19 
          14 Jakobson, Lennart                        Tibro OK                           40:02 
          15 Millegård, Stefan                        Sävedalens AIK                     41:02 
          16 Månsson, Bo                              OK Löftan                          41:56 
          17 Wibye, Harald                            OK Moss                            43:10 
          18 Robertsson, Anders                       Almby IK                           43:58 



H50  (23)                        3.1 km   10 K                   

           1 P. Nordström, Lars                       Kils OK                            26:18 
           2 Johansson, Lasse                         Eds SK                             27:32 
           3 Gottfridsson, Yngve                      Nittedal OL                        27:33 
           4 Karlsson, Tomas                          OK Skogshjortarna                  28:20 
           5 Strutz, Carl-Göran                       Eds SK                             28:41 
           6 Sörliklev, Jan-Åke                       Trollhättans SOK                   29:33 
           7 Widen, Bror                              Uddevalla OK                       30:33 
           8 Öström, Olov                             OK Tyr                             31:12 
           9 Ramböl, Tore                             Indre Östfold OK                   31:20 
          10 Strandhagen, Mats                        Göteborg-Majorna OK                31:47 
          11 Oskarsson, Erik                          Hagaby GoIF                        31:55 
          12 Gunnarsson, Stefan                       Kristinehamns OK                   32:38 
          13 Hjermstad, Lars                          Fossum IF                          33:24 
          14 Minge, Svein                             Tistedalen FL                      35:46 
          15 Larsson, Urban                           IF Hagen                           36:29 
          16 Ohlsson, Odd                             Uddevalla OK                       36:34 
          17 Åstorp, Björn                            Sarpsborg OL                       36:41 
          18 Danielsson, Magnus                       Kvillebyns SK                      37:35 
          19 Ihrfors, Håkan                           IFK Lidingös Skid o OK             39:18 
          20 Lingegård, Bengt                         OK Gipen                           43:32 
          21 Tveterås, Trygve                         Fredrikstad SK                     46:25 
          22 Klemsdal, Per Olaf                       Varteig O-lag                      47:09 

             Pettersson, Leif-Gunnar                  Söders SOL Tyresö                 Felst. 



H45  (27)                        3.7 km   12 K                   

           1 Helgman, Leif                            OK Tyr                             29:42 
           2 Wassenius, Axel                          Uddevalla OK                       32:19 
           3 Jacobsen, Svein S                        IL Tyrving                         33:44 
           4 Kildebo, Morten                          Halden SK                          34:02 
           5 Wikström, Rolf                           OK Tyr                             34:07 
           6 Mjölneröd, Steinar                       Halden SK                          35:36 
           7 Svaröd, Frank                            Idd SK                             35:58 
           8 Lundqvist, Pär                           Hagaby GoIF                        37:37 
           9 Hornebrant, Stefan                       Trollhättans SOK                   39:02 
          10 Axelsson, Anders                         Trollhättans SOK                   39:31 
          11 Engen, Knut                              Raumar O-lag                       39:41 
          12 Bolstad, Jens Anders                     Indre Östfold OK                   42:07 
          13 Bromander, Axel                          Fredrikstad SK                     43:28 
          14 Bunaes, Tommy                            Halden SK                          43:44 
          15 Arnesen, Per Arne                        Kolbotn og Skunt O-Lag             45:34 
          16 Fröshaug, Saxe                           Indre Östfold OK                   47:08 
          17 Björgul, Kristian                        Halden SK                          48:40 
          18 Köhn, Jo                                 Halden SK                          48:56 
          19 Pålsson, Börje                           Uddevalla IS                       50:26 
          20 Iversen, Egil Wickstrand                 Heming/Njård O-lag                 51:50 
          21 Stenberg, Pär                            OK Skogshjortarna                  52:30 
          22 Morlon, Jean-Francois                    OK Eken                            54:51 
          23 Larsson, Leif                            Åmåls OK                         1:02:55 
          24 Schive, Christopher                      OK Moss                          1:06:48 
          25 Karlsson, Mats                           OK Kullingshof                   1:22:07 

             Garmer, Hans                             Göteborg-Majorna OK               Felst. 
             Johansson, Ralph                         Stångenäs AIS                   ej start 



H40  (19)                        3.7 km   12 K                   

           1 Olaussen, Per                            Fredrikstad SK                     26:47 
           2 Isaksen, Jan Erik                        Halden SK                          30:34 
           3 Johansson, Magnus                        OK Löftan                          30:48 
           4 Hallberg, Bo                             Falköpings AIK OK                  31:39 
           5 Johansson, Tommy                         Stångenäs AIS                      34:21 
           6 Olaussen, Jim                            Halden SK                          36:31 
           7 Björking, Lars                           OK Skogshjortarna                  36:37 
           8 Sandbaek, Erik                           OK Moss                            37:58 
           9 Larsson, Anders                          Vänersborgs SK                     38:37 
          10 Brenås, Dag                              Varteig O-lag                      42:51 
          11 Larsen, Per Erik                         Sandefjord OK                      43:08 
          12 Andersen, Dag                            Varteig O-lag                      44:26 
          13 Norsted, Claus                           Halden SK                          44:29 
          14 Eriksson, Karl-Olof                      Uddevalla OK                       45:42 
          15 Linderfalk, Ulf                          Skåneslättens OL                   47:00 
          16 Ytterböl, Svend Arne                     Gimle IF                           47:16 
          17 Blaschke, Michael                        SC Volpriehausen                   59:10 
          18 Gustavsen, Knut                          Halden SK                        1:04:39 

             Forsgren, Erik                           OK Tyr                          ej start 



H35  (4)                         3.9 km   14 K                   

           1 Backström, Pål                           Halden SK                          33:17 
           2 Magnusson, Pål                           Stenungsunds OK                    48:35 
           3 Natanaelsson, Roland                     Köping-Kolsva OK                   49:51 
           4 Steindahl, Thomas                        Stenungsunds OK                  1:00:56 



H21  (29)                        4.9 km   14 K                   

           1 Johansson, Erik                          Halmstad OK                        37:50 
           2 Björlo, Kjetil                           Halden SK                          37:51 
           3 Zhuravlev, Andrei                        Halden SK                          38:19 
           4 Adolfsson, Markus                        Linköpings OK                      38:45 
           5 Millegård, Marcus                        Sävedalens AIK                     38:48 
           6 Helgerud, Öyvind                         Halden SK                          39:51 
           7 Bejbom, David                            Vänersborgs SK                     40:16 
           8 Carlsson, Anders                         Halmstad OK                        41:15 
           9 Jakobson, Simon                          Tibro OK                           41:23 
          10 Höije, Anders                            Göteborg-Majorna OK                41:26 
          11 Wiklund, Jo                              IL Tyrving                         44:04 
          12 Öström, Tobias                           OK Tyr                             45:18 
          13 Lium, Asgeir                             OSI-orientering                    48:08 
          14 Johansson, Henrik                        Falköpings AIK OK                  48:18 
          14 Byggland, Asbjörn                        Bö O-lag                           48:18 
          16 Johansson, Erik                          Falköpings AIK OK                  49:07 
          17 Jönsson, Emil                            Halmstad OK                        49:33 
          18 Grann, Stian                             NTNUI                              50:03 
          19 Zhuravlev, Slava                         Halden SK                          52:39 
          20 Blomgren, Andreas                        Västvärmlands OK                   54:30 
          21 Gottfridsson, David                      Lillomarka OL                      55:45 
          22 Nilsson, Peter                           IK Hakarpspojkarna                 56:29 
          23 Fredriksson, Martin                      OK Skogshjortarna                  58:16 
          24 Tafjord, Jostein                         Halden SK                          59:23 
          25 Holt, Steinar                            Halden SK                        1:09:13 
          26 Johansson, Kalle                         Halmstad OK                      1:16:05 
          27 Persson, Rasmus                          Falköpings AIK OK                1:16:45 

             Granstedt, Jan                           Halden SK                         Felst. 
             Elveljung, Gunnar                        IFK Göteborg                    ej start 



H20  (10)                        3.9 km   14 K                   

           1 Lauri, Linus                             OK Tisaren                         30:38 
           2 Holmberg, Erik                           IK Hakarpspojkarna                 31:26 
           3 Wallin, Jonas                            Vänersborgs SK                     31:59 
           4 Jakobsen, Espen                          IFK Göteborg                       32:40 
           5 Stenberg, Calle                          OK Skogshjortarna                  36:53 
           6 Andersson, Mikael                        OK Skogshjortarna                  38:16 
           7 Dahlström, Kristian                      IFK Moras OK                       38:27 
           8 Magnusson, Carl                          IFK Moras OK                       39:19 

             Karlsson, Tobias                         Eds SK                            Felst. 
             Jansson, Karl                            Främmestads IK                    Felst. 



H18  (13)                        3.7 km   12 K                   

           1 Ohlsson, Christoffer                     Uddevalla OK                       31:03 
           2 Fernlund, Erik                           Säterbygdens OK                    33:37 
           3 Klemsdal, Thor Olaf                      Sarpsborg OL                       33:59 
           4 Olseng, Jonas                            Sarpsborg OL                       34:54 
           5 Hansson, Marcus                          OK Gipen                           35:32 
           6 Stenberg, Gustav                         OK Skogshjortarna                  38:28 
           7 Martinsson, Daniel                       OK Kroppefjäll                     41:58 
           8 Andersson, Alexander                     OK Roto                            42:21 
           9 Persson, Daniel                          Hagaby GoIF                        43:17 
          10 Nyqvist, Dennis                          OK Gipen                           51:07 

             Oskarsson, John                          Hagaby GoIF                       Felst. 
             Krona, Markus                            OK Skogshjortarna                 Felst. 
             Woodward, Erik                           OK Moss                           Felst. 



H16  (15)                        3.5 km   13 K                   

           1 Vister, Anders                           Indre Östfold OK                   28:40 
           2 Sandström, Johan                         OK Gipen                           29:22 
           3 Oliversen, Daniel                        Trösken IL                         31:56 
           4 Jensen, Stian                            Sarpsborg OL                       39:53 
           5 Öström, Pontus                           OK Tyr                             44:00 
           6 Östling, Albin                           OK Skogshjortarna                  44:24 
           7 Kristiansen, Per Henrik                  Fredrikstad SK                     48:49 
           8 Josefsson, David                         Fredrikstad SK                     49:59 
           9 Holm, Germund                            Halden SK                          50:33 
          10 Njåstein, Håkon                          IL Tyrving                         50:35 
          11 Borge Hovi, Sjur                         Skien OK                           53:03 
          12 Sveen, Trond                             Halden SK                          59:38 

             Stöten, Sindre                           Indre Östfold OK                  Felst. 
             Helgman, Anton                           OK Tyr                          ej start 
             Gottfridsson, Adam                       Lillomarka OL                   ej start 



H14  (22)                        3.0 km   11 K                   

           1 Karlsson, Anton                          OK Kullingshof                     26:51 
           2 Olaussen, Anders Felde                   Halden SK                          29:20 
           3 Schive, Thomas                           OK Moss                            29:27 
           4 Höydal, Eivind                           Nydalen SK                         29:31 
           5 Björk, Espen                             Halden SK                          33:59 
           6 Arnesen, Joachim                         Kolbotn og Skunt O-Lag             34:03 
           7 Kindem, Håkon                            Gimle IF                           34:48 
           8 Bollmark, Olof                           IF Hallby                          39:11 
           9 Ramböl, Jan Markus                       Indre Östfold OK                   40:16 
          10 Kirkeböen, Sander Finsrud                Halden SK                          40:35 
          11 Wikström, Emil                           OK Tyr                             41:12 
          12 Skjeltorp, Ole Edvin                     Fredrikstad SK                     41:16 
          13 Hjermstad, Jörgen                        Fossum IF                          42:29 
          14 Andersson, Gabriel                       Idefjordens SK                     42:39 
          15 Holter, Markus                           Skaukamratene O-lag                44:34 
          16 Stenberg, Oskar                          OK Skogshjortarna                  47:12 
          17 Pihl, Alexander                          SOK 68                             47:16 
          18 Karlsson, Karl                           OK Kullingshof                   1:03:50 
          19 Hansen, Kim Min                          Fredrikstad SK                   1:18:19 
          20 Andersson, Ludvig                        Idefjordens SK                   1:21:22 

             Camitz, Axel                             Eds SK                          ej start 
             Flingmark, Viktor                        Uddevalla OK                    ej start 



H12  (23)                        2.7 km   10 K                   

           1 Pettersson, Joel                         Tullinge SK                        17:17 
           2 Johansson, Mattias                       Stångenäs AIS                      17:56 
           3 Garmer, Felix                            Göteborg-Majorna OK                19:46 
           4 Duhlbo, Daniel                           IFK Moras OK                       21:00 
           5 Ottestad-Hansen, Sindre                  Gimle IF                           22:42 
           6 Woodward, Michael                        OK Moss                            24:01 
           7 Kildebo, Petter Norsted                  Halden SK                          24:23 
           8 Slåtterö, Helge                          Gimle IF                           24:55 
           9 Jacobsson, Kristoffer                    Eds SK                             24:57 
          10 Björlo, Håkon Raadal                     Halden SK                          25:05 
          11 Blom, Hugo                               Eds SK                             26:36 
          12 Kristiansen, Dennis                      Fredrikstad SK                     29:10 
          13 Steindahl, Alfred                        Stenungsunds OK                    31:31 
          14 Bollmark, Henning                        IF Hallby                          32:32 
          15 Nordström, Elis                          Kils OK                            37:36 
          16 Solstrand, Magnus H                      Halden SK                          37:57 
          17 Wiklund, Elias                           Nydalen SK                         38:53 
          18 Towsen, Tobias                           Halden SK                          41:40 
          19 Alfsén, Lukas                            OK Skärmen                       1:02:09 

             Broman, Viktor                           Idefjordens SK                    Felst. 
             Raadal-Simonsen, Fredrik                 Fana IL                           Felst. 
             Bugten, Sigurd R                         OK Moss                           Felst. 
             Ekre, Odd Kasper                         Indre Östfold OK                  Felst. 



H10  (9)                         2.2 km   9 K                    

           1 Hjermstad, Öyvind                        Fossum IF                          15:14 
           2 Vister, Jörgen                           Indre Östfold OK                   17:16 
           3 Hjermstad, Erling                        Fossum IF                          17:18 
           4 Landfors, Elias                          Lustens OK                         17:38 
           5 Blågerstad, Håkon                        Indre Östfold OK                   19:07 
           6 Sundberg, Linus                          OK Skogshjortarna                  28:57 
           7 Blom, Gustav                             Eds SK                             33:35 
           8 Pihl, Daniel                             SOK 68                             56:39 

             Hjermstad, Håvard                        Fossum IF                         Felst. 



D65  (6)                         2.0 km   8 K                    

           1 Steen-Olsson, Eivor                      Kungälvs OK                        29:20 
           2 Björkman, Ann-Britt                      Kungälvs OK                        29:37 
           3 Grönberg, Gull-Britt                     Kungälvs OK                        37:22 
           4 Jensen, Ann-Charlotte                    Andrarums IF                       54:59 
           5 Grönvall, Eleonor                        KFUM Örebro OK                   1:03:04 

             Hogedal, Christina                       Kungälvs OK                     ej start 



D60  (5)                         2.0 km   8 K                    

           1 Ernvid, Kerstin                          Nitta IF                           29:47 
           2 Ling, Ulla                               Jönköpings OK                      35:39 
           3 Andersson, Barbro                        OK Skogshjortarna                  37:15 
           4 Wilhelmsson, Lissi                       Ulriksbergs IK                     42:44 
           5 Samuelsson, Lilian                       Kungälvs OK                        49:23 



D55  (6)                         2.0 km   8 K                    

           1 Turpeinen, Gunnel                        Kvillebyns SK                      25:05 
           2 Bokeröd Hansen, Marit                    Idd SK                             29:01 
           3 Moe, Eva Irene                           Halden SK                          29:12 
           4 Tykesson, Eva                            Rävetofta OK                       30:10 
           5 Blom, Britt                              Ljungskile FK                      37:40 
           6 Lund, Torill                             Skaukamratene O-lag                42:24 



D50  (11)                        2.7 km   8 K                    

           1 Öström, Elisabeth                        OK Tyr                             27:22 
           2 Björseth, Gerd                           Krokstadöra IL                     30:40 
           3 Knutsson, Monica                         Sävedalens AIK                     31:08 
           4 Borge Hovi, Grete                        Skien OK                           31:56 
           5 Jakobsen, Gunn Astrid                    Fredrikstad SK                     32:43 
           6 Burman, Kerstin                          Kvillebyns SK                      38:41 
           7 Sjögren, Britt                           Kristinehamns OK                   41:46 
           8 Månsson, Elisabet                        OK Löftan                          53:09 
           9 Lingegård, Eva                           OK Gipen                           59:08 

             Östling, Katarina                        OK Skogshjortarna                 Felst. 
             Skiri Wahlgren, Tove                     Sarpsborg OL                    ej start 



D45  (17)                        2.7 km   8 K                    

           1 Strandhagen, Elisabeth                   Göteborg-Majorna OK                28:11 
           2 Haugen, Anne Julsrud                     Halden SK                          29:37 
           3 Sikkeland, Solveig                       IL Tyrving                         30:14 
           4 Engen, Ida                               Raumar O-lag                       30:52 
           5 Oskarsson, Eva                           Hagaby GoIF                        31:34 
           6 Höye, Christina                          Fredrikstad SK                     32:54 
           7 Pepa, Helena                             Hagaby GoIF                        33:15 
           8 Line, Bente                              Skaukamratene O-lag                33:41 
           9 Skyttersaeter, Runa                      Heming/Njård O-lag                 34:24 
          10 Wikström, Monika                         OK Tyr                             35:50 
          11 Bejbom, Nina                             Uddevalla OK                       36:52 
          12 Sundberg, Marina                         OK Skogshjortarna                  51:38 
          13 Jensen, Hanne                            Eds SK                             52:28 
          14 Hjermstad, Marianne                      Fossum IF                          54:08 
          15 Björgul, Hege Naess                      Halden SK                        1:08:35 

             Gottfridsson, Lena                       Nittedal OL                       Felst. 
             Ramböl, Ann Karin                        Indre Östfold OK                ej start 



D40  (12)                        3.1 km   10 K                   

           1 Morlon, Marie                            OK Eken                            30:14 
           2 Halvarsson, Christina                    OK Kroppefjäll                     31:53 
           3 Eriksson, Helena                         Eds SK                             32:35 
           4 Olaussen, Trine                          Fredrikstad SK                     32:43 
           5 Njåstein, Marianne                       IL Tyrving                         33:21 
           6 Öhlin, Karin                             SOK Aneby                          33:59 
           7 Eriksson, Agneta                         Uddevalla OK                       34:10 
           8 Eriksson, Hillevi                        IF Hallby                          36:36 
           9 Helgman, Tina                            OK Tyr                             37:56 
          10 Woodward, Nora                           OK Moss                            47:47 
          11 Karlsson, Helene                         OK Kullingshof                   1:28:58 

             Gustafsson, Anna-Lena                    Gagnefs OK                      ej start 



D35  (6)                         3.1 km   10 K                   

           1 Backström, Runa Lien                     Halden SK                          29:17 
           2 Puck, Lene                               Halden SK                          33:08 
           3 Raadal, Hanne Lerche                     Halden SK                          34:54 
           4 Nordström, Anna                          OK Tyr                             36:14 
           5 Steindahl, Anna-Carin                    Stenungsunds OK                    43:13 
           6 Abrahamsen, Tone                         OK Moss                            47:00 



D21  (20)                        3.9 km   14 K                   

           1 Hansson, Elisabeth                       IFK Lidingös Skid o OK             37:33 
           2 Axelsson, Hanna                          IK Hakarpspojkarna                 39:01 
           3 Andersen, Ragnhild Bente                 Halden SK                          39:22 
           4 Hagen, Elin Cathrine                     Halden SK                          39:50 
           5 Pettersson, Linn                         Tullinge SK                        41:06 
           6 Svensson, Sanna                          Främmestads IK                     45:19 
           7 Svensson, Sara                           Göteborg-Majorna OK                46:52 
           8 Tronböl, Heidi                           OSI-orientering                    50:15 
           9 Johansson, Marie                         Göteborg-Majorna OK                50:57 
          10 Ling, Maria                              Jönköpings OK                      51:02 
          11 Aabogen Haugaard, Ann Helen              Skaukamratene O-lag                51:50 
          12 Gustafsson, Elin                         IK Hakarpspojkarna                 51:56 
          13 Zhuravlev, Tatiana                       Halden SK                          51:58 
          14 Bejbom, Rebecca                          Uddevalla OK                       52:14 
          15 Wingstedt, Klara                         IK Hakarpspojkarna                 54:41 
          16 Mjölneröd, Emeline                       Halden SK                        1:02:56 
          17 Ihrfors, Charlotte                       IFK Lidingös Skid o OK           1:09:47 
          18 Larsson, Anna                            IF Hagen                         1:34:27 

             Huerta-Balague, Rocio                    Falköpings AIK OK                 Felst. 
             Lund, Kari                               Skaukamratene O-lag               Felst. 



D18  (10)                        3.1 km   10 K                   

           1 Pettersson, Emeli                        Tullinge SK                        27:11 
           2 Falk, Lovisa                             Hagaby GoIF                        32:58 
           3 Björgul, Anne Sofie Naess                Halden SK                          33:30 
           4 Strandhagen, Elin                        Göteborg-Majorna OK                35:22 
           5 Carbonnier, Kristin                      KFUM Örebro OK                     39:56 
           6 Lingegård, Sara                          OK Gipen                           44:57 
           7 Winberg, Kajsa                           Stenungsunds OK                    45:47 
           8 Iversen, Rikke Skyttersae                Heming/Njård O-lag                 49:32 
           9 Wängdahl, Ylva                           OK Gipen                           52:00 
          10 Tveterås, Susanne                        Sarpsborg OL                     1:05:30 



D16  (20)                        3.0 km   9 K                    

           1 Adolfsson, Lovisa                        Tullinge SK                        27:52 
           2 Pedersen, Lisa                           OK Skogshjortarna                  27:58 
           3 Olaussen, Kamilla                        Fredrikstad SK                     29:39 
           4 Birkeland, Marlena Asheim                Halden SK                          32:47 
           5 Bolstad, Marie                           Indre Östfold OK                   32:54 
           6 Bromander, Nikoline                      Fredrikstad SK                     32:55 
           7 Alexandersen, Guro                       Fredrikstad SK                     33:37 
           8 Kildebo, Maiken Norsted                  Halden SK                          38:45 
           9 Lingegård, Ida                           OK Gipen                           40:43 
          10 Lundqvist, Anna                          Kils OK                            42:31 
          11 Andersson, Rebecka                       Idefjordens SK                     44:52 
          12 Sletten, Trude B                         Indre Östfold OK                   45:40 
          13 Sandbaek, Kristin Halland                OK Moss                            48:10 
          14 Reichenberg, Lisa                        Idefjordens SK                     48:52 
          15 Engen, Linda                             Raumar O-lag                     1:14:41 
          16 Morlon, Emelie                           OK Eken                          1:23:20 

             Erkers, Frida                            Leksands OK                       Felst. 
             Månsson, Elin                            OK Löftan                         Felst. 
             Ramböl, Linn Mari                        Indre Östfold OK                  Felst. 
             Viktorsson, Lisa                         Eds SK                          ej start 



D14  (20)                        2.6 km   10 K                   

           1 Granstedt, Gry                           Halden SK                          23:17 
           2 Andersson, Erica                         Lunds OK                           24:15 
           3 Ohlsson, Julia                           Uddevalla OK                       25:03 
           4 Widén, Malin                             Uddevalla OK                       25:07 
           5 Adolfsson, Linnea                        Tullinge SK                        25:15 
           6 Iversen, Pia Skyttersaete                Heming/Njård O-lag                 27:04 
           7 Gustavsen, Ingeborg                      Halden SK                          27:44 
           8 Alexandersen, Sigrid                     Fredrikstad SK                     28:13 
           9 Landfors, Linnea                         Lustens OK                         29:28 
          10 Reichenberg, Malin                       Idefjordens SK                     31:18 
          11 Larsson, Carolina                        Åmåls OK                           32:30 
          12 Fosby, Maria                             Gimle IF                           34:03 
          13 Ottestad-Hansen, Sigrid                  Gimle IF                           37:13 
          14 Sandbaek, Vigdis Halland                 OK Moss                            42:58 
          15 Eriksson, Erika                          Uddevalla OK                       51:23 
          16 Morlon, Louise                           OK Eken                            51:33 
          17 Lentz, Nathalie                          Kvillebyns SK                      51:41 
          18 Wassenius, Elin                          Uddevalla OK                     1:04:15 

             Bugten, Vilde R                          OK Moss                           Felst. 
             Grahn-Danielsson, Olivia                 Kvillebyns SK                   ej start 



D12  (21)                        2.7 km   10 K                   

           1 Olaussen, Marie                          Fredrikstad SK                     16:59 
           2 Helgman, Malin                           OK Tyr                             17:47 
           3 Granstedt, Gina                          Halden SK                          20:19 
           4 Birkeland, Nina Asheim                   Halden SK                          22:20 
           5 Aas, Fredrikke                           Fredrikstad SK                     22:22 
           6 Bunaes, Emma Julie                       Halden SK                          22:44 
           7 Håkansson, Josefin                       Kvillebyns SK                      23:02 
           8 Fröshaug, Oda                            Indre Östfold OK                   23:49 
           9 Jarlsby, Karoline                        Halden SK                          24:33 
          10 Björgul, Astrid Naess                    Halden SK                          25:30 
          11 My, Magnusson                            Stenungsunds OK                    25:34 
          12 Solheim, Frida                           Fredrikstad SK                     29:11 
          13 Gustavsen, Johanne                       Halden SK                          30:00 
          14 Grahn-Danielsson, Amanda                 Kvillebyns SK                      33:33 
          15 Olaussen, Ingrid Felde                   Halden SK                          33:57 
          16 Normoth, Anne Maren                      Halden SK                          35:35 
          17 Åsberg, Helena                           Sarpsborg OL                       40:36 

             Gustavsen, Synnöve                       Halden SK                         Felst. 
             Holmen, Ingrid                           OK Moss                           Felst. 
             Torgersen, Ingvild                       Halden SK                         Felst. 
             Reiersen, Sofie                          Trösken IL                      ej start 



D10  (13)                        2.2 km   9 K                    

           1 Wassenius, Klara                         Uddevalla OK                       14:59 
           2 Duhlbo, Erika                            IFK Moras OK                       15:42 
           3 Steindahl, Signe                         Stenungsunds OK                    17:04 
           4 Iversen, Sofie Skyttersae                Heming/Njård O-lag                 18:26 
           5 Sikkeland, Oda                           IL Tyrving                         19:37 
           6 Njåstein, Stine                          IL Tyrving                         19:53 
           7 Eriksson, Karin                          Uddevalla OK                       20:04 
           8 Österman, Sofia                          Vänersborgs SK                     21:01 
           9 Sagli Kristiansen, Edel                  Indre Östfold OK                   22:16 
          10 Gustafsson, Sofia                        Eds SK                             22:56 
          11 Torgersen, Nora                          Halden SK                          23:35 
          12 Eriksson, Maria                          Eds SK                             34:58 

             Camitz, Ellen                            Eds SK                          ej start 



U4  (5)                          2.6 km   10 K                   

           1 Karlsson, Henrik                         Uddevalla OK                       49:37 
           2 Lindemark, Eirik                         Indre Östfold OK                 1:02:04 
           3 Alfsen, Tony                             OK Skärmen                       1:24:45 

             Steindahl, Amanda                        Stenungsunds OK                   Felst. 
             Widén, Robin                             Uddevalla OK                      Felst. 



U3  (10)                         2.7 km   10 K                   

           1 Tjerbo, Trine                            Skaukamratene O-lag                25:09 
           2 Löseth, Sofia                            Falköpings AIK OK                  26:35 
           3 Kristiansen, Evelina                     Idefjordens SK                     28:04 
           4 Larsson, Isabell                         Åmåls OK                           32:00 
           5 Grimsrud, Kristin                        Skaukamratene O-lag                32:20 
           6 Tjerbo, Therese                          Skaukamratene O-lag                32:21 
           7 Reinvold, Nina                           Skaukamratene O-lag                33:10 

             Gundersen, Christopher                   Halden SK                         Felst. 
             Linderfalk, Johan                        Rävetofta OK                    ej start 
             Linderfalk, Karin                        Rävetofta OK                    ej start 



U2  (13)                         2.2 km   9 K                    

           1 Löseth, Ola                              Falköpings AIK OK                  18:23 
           2 Andersson, Gustav                        Idefjordens SK                     19:20 
           3 Andersson, Rebecca                       Eds SK                             19:25 
           4 Johansson, Matilda                       Stångenäs AIS                      19:36 
           5 Kilborn, Rikard                          OK Skogsmunken                     23:00 
           6 kilborn, josefine                        OK Skogsmunken                     23:01 
           7 Karlsson, Jonas                          OK Skogsmunken                     25:32 
           8 Halvarsson, Axel                         OK Kroppefjäll                     30:19 
           9 Ihrfors, Carl                            IFK Lidingös Skid o OK             37:14 

             Picket, Adam                             Eds SK                          ej start 
             Olsson, Simon                            Idefjordens SK                  ej start 
             Haggren, Alfred                          Idefjordens SK                  ej start 
             Gustavsson, Alma                         Aneby SOK                       ej start 



U1  (18)                         2.1 km   8 K                    

           1 Birkeland, August Asheim                 Halden SK                          17:38 
           2 Brenås, Börge                            Varteig O-lag                      18:56 
           3 Höydal, Ingvild                          Lyn SKI                            19:27 
           4 Larsson, Erik                            Åmåls OK                           21:18 
           5 Steindahl, Ronja                         Stenungsunds OK                    22:40 
           6 Lilje, Emma                              Gävle OK                           22:58 
           7 Eriksson, Samuel                         Eds SK                             24:19 
           8 Aronsson, Arvid                          OK Kroppefjäll                     26:36 
           9 Wiklund, Ragne                           Nydalen SK                         26:41 
          10 Ganning, Elin                            IK Omega                           30:27 
          11 Genning, Ebba                            IK Omega                           30:33 
          12 Kirkeböhn, Herman                        Halden SK                          31:20 
          13 Bollmark, Viveka                         Hallby IF                          36:45 

             Camitz, Alice                            Eds SK                          ej start 
             Karlsson, Jonas                          OK Skogsmunken                  ej start 
             Lilje, Emma                              Gävle OK                        ej start 
             Finsrue, Kirkböhn                        Halden SK                       ej start 
             Finsrue Kirkböhn, Herman                 Halden SK                       ej start 



Ö1/N-åpen  (33)                  2.2 km   9 K                    

           1 Holmen, Oscar                            OK Moss                            16:19 
           2 Fodstad, Tobias Lerche                   Gjö Vard                           19:40 
           3 Abrahamsen, Mathilde                     OK Moss                            21:41 
           4 Grimsrud, Martin                         OK Moss                            21:49 
           5 Lindemark, Sigurd                        Indre Östfold OK                   22:34 
           6 Puck, Ingrid                             Gimle IF                           22:47 
           7 Olaussen, Idun Kristine                  Halden SK                          22:53 
           8 Jensen, Alexandria                       Indre Östfold OK                   22:54 
           9 Björk, Guro                              Halden SK                          23:13 
          10 Ekeli, Vebjörn                           Halden SK                          25:18 
          11 Aas, Josephine                           Fredrikstad SK                     25:30 
          12 Åsberg, Juliane                          Sarpsborg OL                       26:25 
          13 Torgersen, Ingeborg                      Halden SK                          26:34 
          14 Reinvold, Anette                         Skaukamratene O-lag                28:35 
          15 Lindlöv Jensen, Marie                    Sarpsborg OL                       29:34 
          16 Karlsen, Henriette Milla                 OK Moss                            31:51 
          17 Flekkum, Inger Marie                     Skaukamratene O-lag                32:10 
          18 Kindem, Martin                           Gimle IF                           33:32 
          19 Braekke, Synne Malene                    Halden SK                          33:36 
          20 Abrahamsen, Jörgen                       OK Moss                            33:39 
          21 Norsted, Johanne Marie                   Halden SK                          35:30 
          22 Aabogen Haugaard, Ida                    Skaukamratene O-lag                36:16 
          23 Karlsen, Caroline                        Skaukamratene O-lag                36:24 
          24 Aabogen Haugaard, Peder                  Skaukamratene O-lag                36:52 
          25 Johansson, Roger                         Kungälvs OK                        40:52 
          26 Ottestad-Hansen, Simen                   Gimle IF                         1:07:05 
          27 Ottestad-Hansen, Kari                    Gimle IF                         1:07:06 

             Bugten, Trym Conrad                      OK Moss                           Felst. 
             Norsted, Ole Öyvind                      Halden SK                       Ej godk. 
             Guttulsröd, Henriette                    OK Moss                         ej start 
             Guttulsröd, Christoffer                  OK Moss                         ej start 
             Reiersen, Oscar                          Trösken IL                      ej start 
             Holter, Theodor                          Skaukamratene O-lag             ej start 



Ö3  (22)                         2.7 km   10 K                   

           1 Höydal, Line                             Lyn SKI                            22:08 
           2 Birkeland, Margunn Asheim                Halden SK                          24:47 
           3 Widén, Gullvi                            Uddevalla OK                       25:49 
           4 Landsfors, Kristina                      Lustens OK                         28:29 
           5 JAnsson, Lois                            Stenungsunds OK                    29:02 
           6 Alexandersen, Kristin                    Fredrikstad SK                     29:10 
           7 Blomgren, Hanna                          Västvärmlands OK                   31:02 
           8 Dahlbo, Håkan                            IFK Moras OK                       35:39 
           9 Viktorsson, Lisa                         Eds SK                             35:54 
          10 Christiansson, Lina                      Sarpsborg OL                       36:10 
          11 Lindemark, Heidi                         Indre Östfold OK                   37:37 
          12 Strutz, Elin                             Eds SK                             37:57 
          13 Stenbacka, Aurora                        Eds SK                             37:58 
          14 Gunnarsson, Lillemor                     OK Gipen                           47:15 
          15 Lindberg, Martina                        IK Ymer                            47:29 
          16 Natanaelsson, Anita                      Ljungskile FK                      58:44 
          17 Hiltrud, Reineke                         SC Volpriehausen                 1:16:12 

             Larsson, Eva                             Åmåls OK                          Felst. 
             Andersson, Annika                        Linköpings OK                     Felst. 
             Reiersen, Ann-Karin                      Trösken IL                      ej start 
             Woodwaard, Michael                       OK Moss                         ej start 
             Karlsson, Marcus                         OK Skogsmunken                  ej start 



Ö5  (26)                         3.0 km   11 K                   

           1 Meum Johansen, Monica                    OK Moss                            33:13 
           2 Andersen, Geir                           Varteig O-lag                      36:04 
           3 Gaalborgen, Lars-Henrik                  Eds SK                             36:35 
           4 Njåstein, Are                            IL Tyrving                         36:39 
           5 Johansen, Morten                         OK Moss                            38:48 
           6 Genning, Fredrik                         IK Omega                           39:15 
           7 Johansson, Liselott                      OK Löftan                          44:32 
           8 Holt, Öivind                             Halden SK                          44:58 
           9 Weerma, Helen                            Klubb 90001                        45:31 
          10 Sjöde, Anders                            Klubb 90001                        46:04 
          11 Fosby, Karoline                          Gimle IF                           46:31 
          12 Nielsen, Öyvind                          Halden SK                          51:12 
          13 Jakobsson, Andreas                       Eds SK                             55:14 
          14 Jensen, Oskar                            Eds SK                             55:43 
          15 Josefsson, Kristin                       Fredrikstad SK                     57:33 
          16 Skjeltorp, Vigdis                        Fredrikstad SK                     57:37 
          17 Andersen, Solbritt                       Varteig O-lag                      59:07 
          18 Pihl, Roger                              SOK 68                           1:02:50 
          19 Karlsson, Ingvar                         OK Skogsmunken                   1:09:03 

             Ljunggren, Ketty                         OK Skärmen                        Felst. 
             Lindgren, Johan                          Tullinge SK                       Felst. 
             Bollmark, Lars                           Hallby IF                      ej fullf. 
             Johansson, Jonas                         Stångenäs AIS                   ej start 
             Östermann, Lotta                         Vänersborgs SK                  ej start 
             Galborgen, Lars-Henrik                   Eds SK                          ej start 
             Stenberg, Carina                         OK Skogshjortarna               ej start 



Ö7  (25)                         2.7 km   8 K                    

           1 Mattick, Anja                            Halden SK                          27:24 
           2 Haugerud, Anne                           Indre Östfold OK                   28:08 
           3 Kindem, Per Öyvind                       Gimle IF                           28:13 
           4 Kitteröd, Kristoffer                     Tistedalen FL                      29:55 
           5 Landfors, Pelle                          Lustens OK                         31:57 
           6 Forssten, Maria                          OK Gipen                           33:12 
           7 Karlsson, Johnny                         Uddevalla OK                       34:06 
           8 Hansen, Bernt Henrik                     Gimle IF                           36:28 
           9 Olausson, Klas                           OK Gipen                           38:17 
          10 Nolberg, Katarina                        Eds SK                             39:24 
          11 Ruud, Thomas                             Åmåls OK                           41:42 
          12 Carlbom, Håkan                           OK Gipen                           42:53 
          13 Gustafsson, Ola                          SOK Aneby                          44:16 
          14 Karlsson, Eva                            Uddevalla OK                       44:32 
          15 Håkansson, Arne                          Kvillebyns SK                      48:58 
          16 Birkeland, Olav Kristian                 Halden SK                          49:39 
          17 Berggren, Monica                         Bodafors OK                        55:20 
          18 Brekken, Ingunn                          Sarpsborg OL                       56:20 
          19 Jensen, Herulf                           Svendborg OK                       59:55 
          20 Lundqvist, Britt-Marie                   Kils OK                          1:00:19 

             Slåtterö, Björn                          Gimle IF                          Felst. 
             Johansson, Liselott                      OK Löftan                         Felst. 
             Reiersen, Frode                          Trösken IL                      ej start 
             Woodward, Annette                        OK Moss                         ej start 
             Josefsson, Inge                          Stångenäs AIS                   ej start 



Ö8  (19)                         5.0 km   14 K                   

           1 Ivarsson, Martin                         Vänersborgs SK                     41:33 
           2 Haugerud, Simen                          Indre Östfold OK                   41:57 
           3 Ruud, Magnus                             Trösken IL                         44:40 
           4 Jensen, Tormod                           Sarpsborg OL                       45:45 
           5 Nordbröden, Eirik                        Halden SK                          56:03 
           6 Karlsen, Kjetil                          OK Moss                            56:20 
           7 Isacsson-Forsgren, Anna                  OK Tyr                           1:01:28 
           8 Flingmark, Håkan                         Uddevalla OK                     1:03:59 
           9 Berget, Öyvind                           Sarpsborg OL                     1:04:04 
          10 Lindberg, Magnus                         IK Ymer                          1:10:40 
          11 Wingstedt, Jan                           Bodafors OK                      1:13:43 
          12 Olseng, Kjell Arne                       Sarpsborg OL                     1:24:44 
          13 Moth, Ole Jörgen                         Halden SK                        1:29:01 

             Claesson, Per-Olof                       Tenhults SOK                      Felst. 
             Jensen, Öystein                          Sarpsborg OL                      Felst. 
             Läseth, Erik                             Falköpings AIK OK                 Felst. 
             Sandström, Eva                           OK Gipen                        ej start 
             Haugerud, Anne                           Indre Östfold OK                ej start 
             Hansson, Birgit                          Herrestads AIF                  ej start