Gränsjakten2008on 2008-07-09 19:51
Resultat Etapp 3skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

          Pl Namn                                     Klubb                                Tid 



H75  (4)                         2.8 km   8 K                    

           1 Fransson, Karlerik                       Trollhättans SOK                   39:30 
           2 Hernes, Tor                              Gimle IF                           56:23 
           3 Haugen, Einar                            Halden SK                          56:47 

             Mo, Björn                                Halden SK                         Felst. 



H70  (7)                         3.9 km   10 K                   

           1 Dahl, Roland                             IFK Göteborg                       43:28 
           2 Jordal, Arne                             Lillomarka OL                      47:03 
           3 Alexandersson, Andre                     Kungälvs OK                        59:00 

             Hogedal, Åke                             Kungälvs OK                     ej start 
             Olsson, Lennart                          Kungälvs OK                     ej start 
             Halvorsen, Helge                         Larvik OK                       ej start 
             Husa, Björn                              Idd SK                          ej start 



H65  (13)                        3.9 km   10 K                   

           1 Andersson, Ronny                         OK Skogshjortarna                  44:15 
           2 Jensen, Öyvind                           Andrarums IF                       44:29 
           3 Ling, Erland                             Jönköpings OK                      44:55 
           4 Berg, Arne                               Stigsökarna                        45:21 
           5 Öhman, Roland                            Kristinehamns OK                   47:16 
           6 Gunnarsson, Nisse                        OK Gipen                           47:45 
           7 Mattsson, Matts                          OK Gipen                           48:10 
           8 Natanaelsson, Göte                       Ljungskile FK                      50:23 
           9 Ernvid, Ivan                             Nitta IF                           53:42 
          10 Raadal, Magne                            Fana IL                            54:34 
          11 Andersson, Rolf                          Laholms IF OK                      58:51 
          12 Hansson, Algot                           Kungälvs OK                      1:00:33 

             Wilhelmsson, Owe                         Ulriksbergs IK                  ej start 



H60  (12)                        4.5 km   9 K                    

           1 Hermansson, Lennart                      Stenungsunds OK                    38:45 
           2 Fredriksson, Weine                       KFUM Örebro OK                     39:07 
           3 Lund, Kristen                            Skaukamratene O-lag                47:06 
           4 Berglund, Jonas                          SoIK Hellas                        55:00 
           5 Vallin, Gunnar                           OK Landehof                        56:01 
           6 Karldén, Torbjörn                        Kvillebyns SK                      57:20 
           7 Wikström, Allan                          Stångenäs AIS                      59:08 
           8 Fosser, Per                              Indre Östfold OK                 1:05:21 
           9 Wahlgren, Tom                            Sarpsborg OL                     1:24:49 

             Svensson, Erland                         Kvillebyns SK                     Felst. 
             Qvick, Bertil                            Kungälvs OK                     ej start 
             Nordli, Jimmy                            Trösken IL                      ej start 



H55  (18)                        4.5 km   10 K                   

           1 Galborgen, Bent                          Skaukamratene O-lag                43:20 
           2 Robertsson, Anders                       Almby IK                           45:42 
           3 Pettersson, Gert                         Tullinge SK                        45:51 
           4 Galborgen, Arvid                         Eds SK                             46:52 
           5 Fredriksson, Per                         OK Skogshjortarna                  48:12 
           6 Widercrantz, Dan                         OK Skärmen                         48:33 
           7 Bejbom, Gunnar                           Uddevalla OK                       49:29 
           8 Grann, Terje                             Fossum IF                          49:49 
           9 Eriksson, Janne                          Eds SK                             52:00 
          10 Karlsson, Bo                             Ljungskile FK                      52:19 
          11 Blom, Mats                               Ljungskile FK                      52:27 
          12 Kitteröd, Johnny                         Tistedalen FL                      52:29 
          13 Millegård, Stefan                        Sävedalens AIK                     56:17 
          14 Ivarsson, Per                            Trollhättans SOK                   58:20 
          15 Löwegren, Inge                           Katrineholms OK                  1:00:53 
          16 Wibye, Harald                            OK Moss                          1:08:49 

             Jakobson, Lennart                        Tibro OK                          Felst. 
             Månsson, Bo                              OK Löftan                       ej start 



H50  (22)                        6.1 km   11 K                   

           1 P. Nordström, Lars                       Kils OK                            46:55 
           2 Hjermstad, Lars                          Fossum IF                          56:16 
           3 Öström, Olov                             OK Tyr                             56:52 
           4 Oskarsson, Erik                          Hagaby GoIF                        57:06 
           5 Karlsson, Tomas                          OK Skogshjortarna                  58:54 
           6 Sörliklev, Jan-Åke                       Trollhättans SOK                 1:01:11 
           7 Gottfridsson, Yngve                      Nittedal OL                      1:01:34 
           8 Widen, Bror                              Uddevalla OK                     1:06:09 
           9 Larsson, Urban                           IF Hagen                         1:10:17 
          10 Ohlsson, Odd                             Uddevalla OK                     1:19:16 
          11 Strandhagen, Mats                        Göteborg-Majorna OK              1:25:29 
          12 Danielsson, Magnus                       Kvillebyns SK                    1:26:58 
          13 Gunnarsson, Stefan                       Kristinehamns OK                 1:27:43 
          14 Klemsdal, Per Olaf                       Varteig O-lag                    1:35:44 
          15 Åstorp, Björn                            Sarpsborg OL                     1:45:10 
          16 Tveterås, Trygve                         Fredrikstad SK                   1:54:08 

             Strutz, Carl-Göran                       Eds SK                            Felst. 
             Ihrfors, Håkan                           IFK Lidingös Skid o OK            Felst. 
             Lingegård, Bengt                         OK Gipen                          Felst. 
             Johansson, Lasse                         Eds SK                          ej start 
             Pettersson, Leif-Gunnar                  Söders SOL Tyresö               ej start 
             Minge, Svein                             Tistedalen FL                   ej start 



H45  (26)                        6.3 km   12 K                   

           1 Wassenius, Axel                          Uddevalla OK                       47:01 
           2 Helgman, Leif                            OK Tyr                             52:27 
           3 Engen, Knut                              Raumar O-lag                       57:21 
           4 Svaröd, Frank                            Idd SK                             57:25 
           5 Lundqvist, Pär                           Hagaby GoIF                        57:51 
           6 Jacobsen, Svein S                        IL Tyrving                       1:01:08 
           7 Hornebrant, Stefan                       Trollhättans SOK                 1:01:39 
           8 Axelsson, Anders                         Trollhättans SOK                 1:02:01 
           9 Wikström, Rolf                           OK Tyr                           1:02:55 
          10 Schive, Christopher                      OK Moss                          1:11:05 
          11 Bunaes, Tommy                            Halden SK                        1:21:52 
          12 Arnesen, Per Arne                        Kolbotn og Skunt O-Lag           1:22:44 
          13 Fröshaug, Saxe                           Indre Östfold OK                 1:24:42 
          14 Bolstad, Jens Anders                     Indre Östfold OK                 1:25:22 
          15 Larsson, Leif                            Åmåls OK                         1:33:48 
          16 Stenberg, Pär                            OK Skogshjortarna                1:35:45 
          17 Pålsson, Börje                           Uddevalla IS                     1:41:48 
          18 Björgul, Kristian                        Halden SK                        1:42:38 
          19 Köhn, Jo                                 Halden SK                        1:49:13 

             Karlsson, Mats                           OK Kullingshof                    Felst. 
             Garmer, Hans                             Göteborg-Majorna OK             ej start 
             Johansson, Ralph                         Stångenäs AIS                   ej start 
             Kildebo, Morten                          Halden SK                       ej start 
             Iversen, Egil Wickstrand                 Heming/Njård O-lag              ej start 
             Morlon, Jean-Francois                    OK Eken                         ej start 
             Mjölneröd, Steinar                       Halden SK                       ej start 



H40  (17)                        6.6 km   12 K                   

           1 Johansson, Magnus                        OK Löftan                          45:29 
           2 Isaksen, Jan Erik                        Halden SK                          45:42 
           3 Olaussen, Per                            Fredrikstad SK                     46:11 
           4 Olaussen, Jim                            Halden SK                          52:05 
           5 Johansson, Tommy                         Stångenäs AIS                      55:43 
           6 Hallberg, Bo                             Falköpings AIK OK                  58:20 
           7 Björking, Lars                           OK Skogshjortarna                1:03:29 
           8 Gustavsen, Knut                          Halden SK                        1:06:26 
           9 Larsen, Per Erik                         Sandefjord OK                    1:07:08 
          10 Ytterböl, Svend Arne                     Gimle IF                         1:12:16 
          11 Brenås, Dag                              Varteig O-lag                    1:12:17 
          12 Larsson, Anders                          Vänersborgs SK                   1:12:54 
          13 Eriksson, Karl-Olof                      Uddevalla OK                     1:16:09 
          14 Linderfalk, Ulf                          Skåneslättens OL                 1:21:06 
          15 Blaschke, Michael                        SC Volpriehausen                 1:27:28 

             Forsgren, Erik                           OK Tyr                          ej start 
             Andersen, Dag                            Varteig O-lag                   ej start 



H35  (4)                         6.9 km   11 K                   

           1 Backström, Pål                           Halden SK                          58:55 
           2 Natanaelsson, Roland                     Köping-Kolsva OK                 1:38:42 

             Magnusson, Pål                           Stenungsunds OK                   Felst. 
             Steindahl, Thomas                        Stenungsunds OK                 ej start 



H21  (29)                        8.3 km   14 K                   

           1 Bejbom, David                            Vänersborgs SK                     54:10 
           2 Johansson, Kalle                         Halmstad OK                        54:31 
           3 Helgerud, Öyvind                         Halden SK                          55:18 
           4 Björlo, Kjetil                           Halden SK                          56:10 
           5 Johansson, Erik                          Halmstad OK                        56:56 
           6 Adolfsson, Markus                        Linköpings OK                      58:41 
           7 Johansson, Erik                          Falköpings AIK OK                1:00:55 
           8 Jönsson, Emil                            Halmstad OK                      1:00:59 
           9 Grann, Stian                             NTNUI                            1:03:30 
          10 Höije, Anders                            Göteborg-Majorna OK              1:03:35 
          11 Zhuravlev, Andrei                        Halden SK                        1:03:50 
          12 Jakobson, Simon                          Tibro OK                         1:04:26 
          13 Carlsson, Anders                         Halmstad OK                      1:06:42 
          14 Zhuravlev, Slava                         Halden SK                        1:06:45 
          15 Byggland, Asbjörn                        Bö O-lag                         1:07:08 
          16 Wiklund, Jo                              IL Tyrving                       1:07:18 
          17 Tafjord, Jostein                         Halden SK                        1:07:31 
          18 Gottfridsson, David                      Lillomarka OL                    1:07:41 
          19 Öström, Tobias                           OK Tyr                           1:07:58 
          20 Lium, Asgeir                             OSI-orientering                  1:08:48 
          21 Fredriksson, Martin                      OK Skogshjortarna                1:17:50 
          22 Nilsson, Peter                           IK Hakarpspojkarna               1:18:31 
          23 Johansson, Henrik                        Falköpings AIK OK                1:20:11 
          24 Holt, Steinar                            Halden SK                        1:23:39 

             Persson, Rasmus                          Falköpings AIK OK                 Felst. 
             Blomgren, Andreas                        Västvärmlands OK                  Felst. 
             Elveljung, Gunnar                        IFK Göteborg                    ej start 
             Millegård, Marcus                        Sävedalens AIK                  ej start 
             Granstedt, Jan                           Halden SK                       ej start 



H20  (10)                        6.9 km   11 K                   

           1 Lauri, Linus                             OK Tisaren                         50:05 
           2 Magnusson, Carl                          IFK Moras OK                       50:19 
           3 Stenberg, Calle                          OK Skogshjortarna                  53:30 
           4 Jakobsen, Espen                          IFK Göteborg                       54:46 
           5 Holmberg, Erik                           IK Hakarpspojkarna                 57:58 
           6 Dahlström, Kristian                      IFK Moras OK                       58:28 
           7 Wallin, Jonas                            Vänersborgs SK                     58:34 
           8 Jansson, Karl                            Främmestads IK                   1:01:41 
           9 Andersson, Mikael                        OK Skogshjortarna                1:17:18 

             Karlsson, Tobias                         Eds SK                          ej start 



H18  (13)                        6.6 km   12 K                   

           1 Hansson, Marcus                          OK Gipen                           51:35 
           2 Olseng, Jonas                            Sarpsborg OL                       52:04 
           3 Ohlsson, Christoffer                     Uddevalla OK                       52:06 
           4 Stenberg, Gustav                         OK Skogshjortarna                  54:50 
           5 Persson, Daniel                          Hagaby GoIF                        55:56 
           6 Klemsdal, Thor Olaf                      Sarpsborg OL                     1:02:54 
           7 Martinsson, Daniel                       OK Kroppefjäll                   1:02:58 
           8 Oskarsson, John                          Hagaby GoIF                      1:05:26 
           9 Andersson, Alexander                     OK Roto                          1:09:14 
          10 Fernlund, Erik                           Säterbygdens OK                  1:10:16 
          11 Krona, Markus                            OK Skogshjortarna                1:11:21 
          12 Nyqvist, Dennis                          OK Gipen                         1:28:11 

             Woodward, Erik                           OK Moss                           Felst. 



H16  (12)                        4.5 km   10 K                   

           1 Sandström, Johan                         OK Gipen                           34:32 
           2 Oliversen, Daniel                        Trösken IL                         37:20 
           3 Öström, Pontus                           OK Tyr                             44:17 
           4 Jensen, Stian                            Sarpsborg OL                       47:37 
           5 Borge Hovi, Sjur                         Skien OK                           55:46 
           6 Sveen, Trond                             Halden SK                          56:04 
           7 Njåstein, Håkon                          IL Tyrving                         57:00 
           8 Holm, Germund                            Halden SK                          58:01 
           9 Östling, Albin                           OK Skogshjortarna                1:04:17 

             Helgman, Anton                           OK Tyr                          ej start 
             Stöten, Sindre                           Indre Östfold OK                ej start 
             Gottfridsson, Adam                       Lillomarka OL                   ej start 



H14  (18)                        3.4 km   10 K                   

           1 Schive, Thomas                           OK Moss                            26:33 
           2 Olaussen, Anders Felde                   Halden SK                          32:51 
           3 Kindem, Håkon                            Gimle IF                           33:19 
           4 Arnesen, Joachim                         Kolbotn og Skunt O-Lag             34:41 
           5 Björk, Espen                             Halden SK                          35:38 
           6 Karlsson, Anton                          OK Kullingshof                     38:15 
           7 Höydal, Eivind                           Nydalen SK                         39:14 
           8 Andersson, Gabriel                       Idefjordens SK                     42:12 
           9 Wikström, Emil                           OK Tyr                             43:32 
          10 Andersson, Ludvig                        Idefjordens SK                     48:42 
          11 Bollmark, Olof                           IF Hallby                          49:36 
          12 Stenberg, Oskar                          OK Skogshjortarna                  51:37 
          13 Pihl, Alexander                          SOK 68                           1:05:16 

             Karlsson, Karl                           OK Kullingshof                    Felst. 
             Hjermstad, Jörgen                        Fossum IF                         Felst. 
             Camitz, Axel                             Eds SK                          ej start 
             Flingmark, Viktor                        Uddevalla OK                    ej start 
             Kirkeböen, Sander Finsrud                Halden SK                       ej start 



H12  (18)                        2.7 km   10 K                   

           1 Johansson, Mattias                       Stångenäs AIS                      15:56 
           2 Pettersson, Joel                         Tullinge SK                        16:08 
           3 Wiklund, Elias                           Nydalen SK                         19:27 
           4 Slåtterö, Helge                          Gimle IF                           19:54 
           5 Kildebo, Petter Norsted                  Halden SK                          20:43 
           6 Alfsén, Lukas                            OK Skärmen                         20:44 
           7 Jacobsson, Kristoffer                    Eds SK                             20:47 
           8 Björlo, Håkon Raadal                     Halden SK                          20:49 
           9 Duhlbo, Daniel                           IFK Moras OK                       21:29 
          10 Ottestad-Hansen, Sindre                  Gimle IF                           22:13 
          11 Steindahl, Alfred                        Stenungsunds OK                    22:45 
          12 Bollmark, Henning                        IF Hallby                          23:57 
          13 Nordström, Elis                          Kils OK                            24:33 
          14 Blom, Hugo                               Eds SK                             24:35 
          15 Garmer, Felix                            Göteborg-Majorna OK                26:24 
          16 Raadal-Simonsen, Fredrik                 Fana IL                            26:43 
          17 Broman, Viktor                           Idefjordens SK                     30:41 

             Solstrand, Magnus H                      Halden SK                       ej start 



H10  (7)                         2.6 km   9 K                    

           1 Hjermstad, Öyvind                        Fossum IF                          16:40 
           2 Hjermstad, Erling                        Fossum IF                          20:04 
           3 Hjermstad, Håvard                        Fossum IF                          21:25 
           4 Sundberg, Linus                          OK Skogshjortarna                  34:25 
           5 Landfors, Elias                          Lustens OK                         43:29 
           6 Blom, Gustav                             Eds SK                             45:55 
           7 Pihl, Daniel                             SOK 68                             54:49 



D65  (6)                         2.8 km   8 K                    

           1 Steen-Olsson, Eivor                      Kungälvs OK                        32:04 
           2 Grönvall, Eleonor                        KFUM Örebro OK                     34:09 
           3 Jensen, Ann-Charlotte                    Andrarums IF                       34:59 
           4 Björkman, Ann-Britt                      Kungälvs OK                        44:46 

             Grönberg, Gull-Britt                     Kungälvs OK                       Felst. 
             Hogedal, Christina                       Kungälvs OK                     ej start 



D60  (5)                         3.5 km   9 K                    

           1 Samuelsson, Lilian                       Kungälvs OK                        54:09 
           2 Ling, Ulla                               Jönköpings OK                      55:10 
           3 Ernvid, Kerstin                          Nitta IF                           55:25 
           4 Andersson, Barbro                        OK Skogshjortarna                  55:34 
           5 Wilhelmsson, Lissi                       Ulriksbergs IK                   1:25:05 



D55  (6)                         3.5 km   9 K                    

           1 Tykesson, Eva                            Rävetofta OK                       39:28 
           2 Moe, Eva Irene                           Halden SK                          39:37 
           3 Turpeinen, Gunnel                        Kvillebyns SK                      41:05 
           4 Bokeröd Hansen, Marit                    Idd SK                             51:34 
           5 Blom, Britt                              Ljungskile FK                    1:12:43 
           6 Lund, Torill                             Skaukamratene O-lag              1:16:23 



D50  (11)                        3.6 km   9 K                    

           1 Öström, Elisabeth                        OK Tyr                             35:37 
           2 Knutsson, Monica                         Sävedalens AIK                     35:40 
           3 Borge Hovi, Grete                        Skien OK                           39:13 
           4 Björseth, Gerd                           Krokstadöra IL                     39:16 
           5 Jakobsen, Gunn Astrid                    Fredrikstad SK                     43:36 
           6 Burman, Kerstin                          Kvillebyns SK                      43:39 
           7 Sjögren, Britt                           Kristinehamns OK                   53:50 
           8 Lingegård, Eva                           OK Gipen                           54:16 
           9 Östling, Katarina                        OK Skogshjortarna                1:09:35 

             Månsson, Elisabet                        OK Löftan                       ej start 
             Skiri Wahlgren, Tove                     Sarpsborg OL                    ej start 



D45  (16)                        3.9 km   10 K                   

           1 Strandhagen, Elisabeth                   Göteborg-Majorna OK                37:43 
           2 Oskarsson, Eva                           Hagaby GoIF                        39:50 
           3 Skyttersaeter, Runa                      Heming/Njård O-lag                 40:17 
           4 Sikkeland, Solveig                       IL Tyrving                         40:22 
           5 Pepa, Helena                             Hagaby GoIF                        41:25 
           6 Haugen, Anne Julsrud                     Halden SK                          41:32 
           7 Höye, Christina                          Fredrikstad SK                     44:03 
           8 Gottfridsson, Lena                       Nittedal OL                        44:41 
           9 Wikström, Monika                         OK Tyr                             46:33 
          10 Hjermstad, Marianne                      Fossum IF                          47:57 
          11 Engen, Ida                               Raumar O-lag                       48:26 
          12 Line, Bente                              Skaukamratene O-lag                49:03 
          13 Bejbom, Nina                             Uddevalla OK                       55:28 
          14 Björgul, Hege Naess                      Halden SK                          58:49 
          15 Sundberg, Marina                         OK Skogshjortarna                1:22:00 

             Jensen, Hanne                            Eds SK                            Felst. 



D40  (12)                        4.5 km   9 K                    

           1 Morlon, Marie                            OK Eken                            41:36 
           2 Eriksson, Helena                         Eds SK                             41:54 
           3 Eriksson, Agneta                         Uddevalla OK                       43:13 
           4 Halvarsson, Christina                    OK Kroppefjäll                     43:57 
           5 Öhlin, Karin                             SOK Aneby                          46:19 
           6 Helgman, Tina                            OK Tyr                             46:30 
           7 Njåstein, Marianne                       IL Tyrving                         50:36 
           8 Eriksson, Hillevi                        IF Hallby                          54:01 
           9 Olaussen, Trine                          Fredrikstad SK                   1:30:01 
          10 Karlsson, Helene                         OK Kullingshof                   1:52:38 

             Woodward, Nora                           OK Moss                         ej start 
             Gustafsson, Anna-Lena                    Gagnefs OK                      ej start 



D35  (5)                         4.5 km   10 K                   

           1 Puck, Lene                               Halden SK                          40:37 
           2 Backström, Runa Lien                     Halden SK                          41:52 
           3 Nordström, Anna                          OK Tyr                             45:17 
           4 Raadal, Hanne Lerche                     Halden SK                          53:18 
           5 Steindahl, Anna-Carin                    Stenungsunds OK                  1:06:55 



D21  (20)                        6.1 km   11 K                   

           1 Hansson, Elisabeth                       IFK Lidingös Skid o OK             53:38 
           2 Axelsson, Hanna                          IK Hakarpspojkarna               1:04:04 
           3 Svensson, Sara                           Göteborg-Majorna OK              1:05:07 
           4 Svensson, Sanna                          Främmestads IK                   1:05:15 
           5 Pettersson, Linn                         Tullinge SK                      1:05:40 
           6 Hagen, Elin Cathrine                     Halden SK                        1:05:50 
           7 Gustafsson, Elin                         IK Hakarpspojkarna               1:06:19 
           8 Zhuravlev, Tatiana                       Halden SK                        1:11:24 
           9 Tronböl, Heidi                           OSI-orientering                  1:12:45 
          10 Ling, Maria                              Jönköpings OK                    1:13:25 
          11 Wingstedt, Klara                         IK Hakarpspojkarna               1:27:58 
          12 Johansson, Marie                         Göteborg-Majorna OK              1:28:01 
          13 Larsson, Anna                            IF Hagen                         1:40:02 
          14 Ihrfors, Charlotte                       IFK Lidingös Skid o OK           1:40:12 

             Huerta-Balague, Rocio                    Falköpings AIK OK                 Felst. 
             Bejbom, Rebecca                          Uddevalla OK                      Felst. 
             Aabogen Haugaard, Ann Helen              Skaukamratene O-lag               Felst. 
             Andersen, Ragnhild Bente                 Halden SK                       ej start 
             Lund, Kari                               Skaukamratene O-lag             ej start 
             Mjölneröd, Emeline                       Halden SK                       ej start 



D18  (10)                        3.9 km   10 K                   

           1 Pettersson, Emeli                        Tullinge SK                        32:40 
           2 Björgul, Anne Sofie Naess                Halden SK                          34:51 
           3 Falk, Lovisa                             Hagaby GoIF                        42:58 
           4 Iversen, Rikke Skyttersae                Heming/Njård O-lag                 48:22 
           5 Strandhagen, Elin                        Göteborg-Majorna OK                49:12 
           6 Carbonnier, Kristin                      KFUM Örebro OK                     50:45 
           7 Wängdahl, Ylva                           OK Gipen                           52:26 
           8 Winberg, Kajsa                           Stenungsunds OK                  1:10:03 
           9 Lingegård, Sara                          OK Gipen                         1:10:45 

             Tveterås, Susanne                        Sarpsborg OL                      Felst. 



D16  (16)                        3.5 km   9 K                    

           1 Adolfsson, Lovisa                        Tullinge SK                        27:04 
           2 Pedersen, Lisa                           OK Skogshjortarna                  31:38 
           3 Kildebo, Maiken Norsted                  Halden SK                          33:04 
           4 Erkers, Frida                            Leksands OK                        33:16 
           5 Birkeland, Marlena Asheim                Halden SK                          36:26 
           6 Bolstad, Marie                           Indre Östfold OK                   37:45 
           7 Morlon, Emelie                           OK Eken                            39:32 
           8 Engen, Linda                             Raumar O-lag                       39:51 
           8 Andersson, Rebecka                       Idefjordens SK                     39:51 
          10 Reichenberg, Lisa                        Idefjordens SK                     41:31 
          11 Lundqvist, Anna                          Kils OK                            42:33 
          12 Sletten, Trude B                         Indre Östfold OK                   55:22 

             Lingegård, Ida                           OK Gipen                          Felst. 
             Viktorsson, Lisa                         Eds SK                          ej start 
             Månsson, Elin                            OK Löftan                       ej start 
             Olaussen, Kamilla                        Fredrikstad SK                  ej start 



D14  (17)                        3.0 km   10 K                   

           1 Andersson, Erica                         Lunds OK                           21:39 
           2 Adolfsson, Linnea                        Tullinge SK                        23:30 
           3 Ohlsson, Julia                           Uddevalla OK                       23:46 
           4 Granstedt, Gry                           Halden SK                          23:48 
           5 Iversen, Pia Skyttersaete                Heming/Njård O-lag                 26:34 
           6 Ottestad-Hansen, Sigrid                  Gimle IF                           26:41 
           7 Gustavsen, Ingeborg                      Halden SK                          28:30 
           8 Reichenberg, Malin                       Idefjordens SK                     28:34 
           9 Landfors, Linnea                         Lustens OK                         28:52 
          10 Widén, Malin                             Uddevalla OK                       31:07 
          11 Larsson, Carolina                        Åmåls OK                           32:20 
          12 Wassenius, Elin                          Uddevalla OK                       34:08 
          13 Morlon, Louise                           OK Eken                            35:19 
          14 Fosby, Maria                             Gimle IF                           35:29 
          15 Eriksson, Erika                          Uddevalla OK                       38:14 
          16 Lentz, Nathalie                          Kvillebyns SK                      46:54 

             Grahn-Danielsson, Olivia                 Kvillebyns SK                   ej start 



D12  (14)                        2.7 km   10 K                   

           1 Olaussen, Marie                          Fredrikstad SK                     16:36 
           2 Helgman, Malin                           OK Tyr                             16:45 
           3 Granstedt, Gina                          Halden SK                          20:15 
           4 Bunaes, Emma Julie                       Halden SK                          20:26 
           5 Håkansson, Josefin                       Kvillebyns SK                      22:07 
           6 Birkeland, Nina Asheim                   Halden SK                          22:30 
           7 Gustavsen, Johanne                       Halden SK                          23:13 
           8 Fröshaug, Oda                            Indre Östfold OK                   23:21 
           9 Gustavsen, Synnöve                       Halden SK                          23:32 
          10 Björgul, Astrid Naess                    Halden SK                          25:56 
          11 Jarlsby, Karoline                        Halden SK                          27:54 
          12 Olaussen, Ingrid Felde                   Halden SK                          29:56 
          13 My, Magnusson                            Stenungsunds OK                    35:34 
          14 Grahn-Danielsson, Amanda                 Kvillebyns SK                      39:40 



D10  (11)                        2.6 km   9 K                    

           1 Wassenius, Klara                         Uddevalla OK                       19:31 
           2 Steindahl, Signe                         Stenungsunds OK                    20:43 
           3 Iversen, Sofie Skyttersae                Heming/Njård O-lag                 20:45 
           4 Duhlbo, Erika                            IFK Moras OK                       21:09 
           5 Eriksson, Karin                          Uddevalla OK                       23:22 
           6 Sikkeland, Oda                           IL Tyrving                         23:29 
           7 Gustafsson, Sofia                        Eds SK                             24:54 
           8 Österman, Sofia                          Vänersborgs SK                     28:45 
           9 Njåstein, Stine                          IL Tyrving                         34:40 
          10 Eriksson, Maria                          Eds SK                             36:18 

             Camitz, Ellen                            Eds SK                          ej start 



U4  (6)                          3.0 km   10 K                   

           1 Bredesen, Marianne                       Fossum IF                          28:44 
           2 Alfsen, Tony                             OK Skärmen                         33:30 
           3 Steindahl, Amanda                        Stenungsunds OK                    52:36 

             Widén, Robin                             Uddevalla OK                      Felst. 
             Lindemark, Eirik                         Indre Östfold OK                ej start 
             Karlsson, Henrik                         Uddevalla OK                    ej start 



U3  (8)                          2.7 km   10 K                   

           1 Gabrielsson, John                        Sävedalens AIK                     20:35 
           2 Löseth, Sofia                            Falköpings AIK OK                  27:33 
           3 Viktorsson, Lisa                         Eds SK                             30:23 
           4 Kristiansen, Evelina                     Idefjordens SK                     30:35 
           5 Larsson, Isabell                         Åmåls OK                           36:20 
           6 Gundersen, Christopher                   Halden SK                          39:05 

             Linderfalk, Johan                        Rävetofta OK                    ej start 
             Linderfalk, Karin                        Rävetofta OK                    ej start 



U2  (12)                         2.6 km   9 K                    

           1 Löseth, Ola                              Falköpings AIK OK                  24:11 
           2 Andersson, Gustav                        Idefjordens SK                     24:30 
           3 Johansson, Matilda                       Stångenäs AIS                      25:04 
           4 Andersson, Rebecca                       Eds SK                             27:50 
           5 kilborn, josefine                        OK Skogsmunken                     29:41 
           6 Kilborn, Rikard                          OK Skogsmunken                     29:44 
           7 Halvarsson, Axel                         OK Kroppefjäll                     35:11 
           8 Ihrfors, Carl                            IFK Lidingös Skid o OK           1:24:34 

             Picket, Adam                             Eds SK                          ej start 
             Olsson, Simon                            Idefjordens SK                  ej start 
             Haggren, Alfred                          Idefjordens SK                  ej start 
             Gustavsson, Alma                         Aneby SOK                       ej start 



U1  (20)                         1.9 km   7 K                    

           1 Wiklund, Ragne                           Nydalen SK                         13:28 
           2 Lilje, Emma                              Gävle OK                           17:43 
           3 Höydal, Ingvild                          Lyn SKI                            18:19 
           4 Eriksson, Samuel                         Eds SK                             20:12 
           5 Brenås, Börge                            Varteig O-lag                      20:15 
           6 Larsson, Erik                            Åmåls OK                           23:25 
           7 Genning, Ebba                            IK Omega                           24:10 
           8 Aronsson, Arvid                          OK Kroppefjäll                     30:54 
           9 Steindahl, Ronja                         Stenungsunds OK                    34:54 
          10 Bollmark, Viveka                         Hallby IF                          35:47 

             Camitz, Alice                            Eds SK                          ej start 
             Birkeland, August Asheim                 Halden SK                       ej start 
             Karlsson, Jonas                          OK Skogsmunken                  ej start 
             Lilje, Emma                              Gävle OK                        ej start 
             Finsrue, Kirkböhn                        Halden SK                       ej start 
             Finsrue Kirkböhn, Herman                 Halden SK                       ej start 
             Ganning, Elin                            IK Omega                        ej start 
             Genning, Ebba                            IK Omega                        ej start 
             Lilje, Emma                              Gävle OK                        ej start 
             Kirkeböhn, Herman                        Halden SK                       ej start 



Ö1/N-åpen  (16)                  1.9 km   7 K                    

           1 Fodstad, Tobias Lerche                   Gjö Vard                           15:35 
           2 Höyum, Charlotte                         Trösken IL                         16:03 
           3 Lindemark, Sigurd                        Indre Östfold OK                   21:04 
           4 Olaussen, Idun Kristine                  Halden SK                          21:12 
           5 Björk, Guro                              Halden SK                          23:35 
           6 Johansson, Roger                         Kungälvs OK                        31:43 
           7 Ottestad-Hansen, Kari                    Gimle IF                           33:16 
           7 Aabogen Haugaard, Peder                  Skaukamratene O-lag                33:16 
           9 Ottestad-Hansen, Simen                   Gimle IF                           33:17 
          10 Aabogen Haugaard, Ida                    Skaukamratene O-lag                33:25 
          11 Karlsen, Caroline                        Skaukamratene O-lag                33:30 
          12 Fredriksson, Lars Erik                   OK Skogshjortarna                  37:49 
          13 Johansson, Kararina                      OK Skogshjortarna                  37:58 

             Puck, Ingrid                             Gimle IF                          Felst. 
             Kindem, Martin                           Gimle IF                        ej start 
             Ekeli, Vebjörn                           Halden SK                       ej start 



Ö3  (16)                         4.5 km   10 K                   

           1 Gabrielsson, David                       Sävedalens AIK                   1:07:25 
           2 Landsfors, Kristina                      Lustens OK                       1:25:52 
           3 JAnsson, Lois                            Stenungsunds OK                  1:29:35 
           4 Gunnarsson, Lillemor                     OK Gipen                         1:54:46 

             Larsson, Eva                             Åmåls OK                          Felst. 
             Höydal, Line                             Lyn SKI                           Felst. 
             Widen, Gullvi                            Uddevalla OK                      Felst. 
             Birkeland, Margunn Asheim                Halden SK                       ej start 
             Natanaelsson, Anita                      Ljungskile FK                   ej start 
             Woodwaard, Michael                       OK Moss                         ej start 
             Karlsson, Marcus                         OK Skogsmunken                  ej start 
             Lindberg, Martina                        IK Ymer                         ej start 
             Dahlbo, Håkan                            IFK Moras OK                    ej start 
             Hiltrud, Reineke                         SC Volpriehausen                ej start 
             Christiansson, Lina                      Sarpsborg OL                    ej start 
             Widén, Gullvi                            Uddevalla OK                    ej start 



Ö5  (16)                         3.5 km   9 K                    

           1 Pihl, Roger                              SOK 68                             41:34 
           2 Olseng, Kjell Arne                       Sarpsborg OL                       46:22 
           3 Gustafsson, Ola                          SOK Aneby                          50:49 
           4 Karlered, Jan                            Skogspojkarnas OK                  53:19 
           5 Östermann, Lotta                         Vänersborgs SK                     54:18 
           6 Svensson, Lennart                        OK Kullingshof                     54:48 
           7 Fosby, Karoline                          Gimle IF                           55:12 
           8 Njåstein, Are                            IL Tyrving                         55:50 
           9 Dahlbo, Håkan                            IFK Moras OK                       56:16 
          10 Lundqvist, Britt-Marie                   Kils OK                            59:28 
          11 Ljunggren, Ketty                         OK Skärmen                       1:00:25 
          12 Bollmark, Lars                           Hallby IF                        1:02:32 
          13 Svensson, Yvonne                         OK Kullingshof                   1:11:44 
          14 Lindemark, Heidi                         Indre Östfold OK                 1:17:26 
          15 Jakobsson, Andreas                       Eds SK                           1:29:59 
          16 Jensen, Oskar                            Eds SK                           1:30:00 



Ö7  (27)                         4.5 km   9 K                    

           1 Jensen, Tormod                           Sarpsborg OL                       38:10 
           2 Slåtterö, Björn                          Gimle IF                           39:14 
           3 Hansen, Bernt Henrik                     Gimle IF                           39:53 
           3 Haugerud, Anne                           Indre Östfold OK                   39:53 
           5 Isaksson-Forsgren, Anna                  OK Tyr                             41:08 
           6 Pihl, Stefan                             SOK 68                             43:10 
           7 Liljeqvist, Fredrik                      Stigsökarna                        45:47 
           8 Landfors, Pelle                          Lustens OK                         50:10 
           9 Mattick, Anja                            Halden SK                          50:27 
          10 Kitteröd, Kristoffer                     Tistedalen FL                      50:34 
          11 Kalered, Carina                          Skogspojkarnas OK                  50:37 
          12 Kindem, Per Öyvind                       Gimle IF                           50:45 
          13 Bredesen, Ingrid                         Fossum IF                          51:29 
          14 Liljequist, Albin                        Stigsökarna                        55:14 
          15 Liljequist, Johan                        Stigsökarna                        55:19 
          16 Carlbom, Håkan                           OK Gipen                           56:23 
          17 Forssten, Maria                          OK Gipen                           56:59 
          18 Bredesen, Rofl                           Fossum IF                          58:44 
          19 Håkansson, Arne                          Kvillebyns SK                    1:00:26 
          20 Carlsson, Fredrik                        Täby OK                          1:10:41 
          21 Persson, Åsa                             Eds SK                           1:27:42 
          22 Nolberg, Katarina                        Eds SK                           1:27:43 
          23 Berggren, Monica                         Bodafors OK                      1:31:33 

             Olausson, Klas                           OK Gipen                          Felst. 
             Jensen, Herulf                           Svendborg OK                      Felst. 
             Carlsson, Joakim                         Täby OK                           Felst. 
             Birkeland, Olav Kristian                 Halden SK                       ej start 



Ö8  (16)                         6.3 km   12 K                   

           1 Pedersen, Jon                            Trösken IL                         40:34 
           2 Stokksedth, Öyvind                       Halden SK                          48:38 
           3 Stenström, Jesper                        Vänersborgs SK                     53:35 
           4 Haugerud, Simen                          Indre Östfold OK                   56:07 
           5 Berdal, Tore                             Wing OK                            58:03 
           6 Nordbröden, Halvar                       Halden SK                        1:05:54 
           7 Bredesen, Anders                         Fossum IF                        1:06:27 
           8 Läseth, Erik                             Falköpings AIK OK                1:09:30 
           9 Berger, Öyvind                           Sarpsborg OL                     1:12:26 
          10 Carlsson, Martin                         Täby OK                          1:25:33 
          11 Claesson, Per-Olof                       Tenhults SOK                     1:28:20 
          12 Wingstedt, Jan                           Bodafors OK                      1:42:27 

             Isacsson-Forsgren, Anna                  OK Tyr                            Felst. 
             Lindberg, Magnus                         IK Ymer                           Felst. 
             Genning, Fredrik                         IK Omega                          Felst. 
             Nordbröden, Eirik                        Halden SK                       ej start