Gränsjakten2008on 2008-07-09 19:52
Totala resultatskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2006

   Pl artnr Namn                   År Klubb                  Land       E1           E2           E3           Tid 



H75  (4)                                   

    1   107 Fransson, Karlerik     28 Trollhättans SOK       SWE     30:48    3   40:22    2   39:30    1  1:50:40 
    2   106 Hernes, Tor            31 Gimle IF               NOR     16:43    1   37:59    1   56:23    2  1:51:05 
    3   105 Haugen, Einar             Halden SK              NOR     29:44    2 1:01:41    4   56:47    3  2:28:12 

        104 Mo, Björn                 Halden SK              NOR    Felst.        42:16    3  Felst.               



H70  (5)                                   

    1   118 Dahl, Roland           38 IFK Göteborg           SWE     16:31    1   28:41    1   43:28    1  1:28:40 
    2   114 Jordal, Arne              Lillomarka OL          NOR     18:19    3   31:31    2   47:03    2  1:36:53 
    3   120 Alexandersson, Andre   38 Kungälvs OK            SWE     18:06    2   32:22    3   59:00    3  1:49:28 

        115 Olsson, Lennart        34 Kungälvs OK            SWE     23:38    5   41:50    5 j start               
        119 Halvorsen, Helge          Larvik OK              NOR     20:16    4   38:56    4 j start               



H65  (13)                                  

    1   130 Ling, Erland           40 Jönköpings OK          SWE     17:35    2   30:00    1   44:55    3  1:32:30 
    2   126 Jensen, Öyvind         42 Andrarums IF           SWE     18:20    4   33:21    3   44:29    2  1:36:10 
    3   127 Andersson, Ronny       42 OK Skogshjortarna      SWE     17:14    1   36:15    6   44:15    1  1:37:44 
    4   128 Öhman, Roland          41 Kristinehamns OK       SWE     17:54    3   32:55    2   47:16    5  1:38:05 
    5   131 Mattsson, Matts        39 OK Gipen               SWE     18:44    5   36:48    7   48:10    7  1:43:42 
    6   133 Gunnarsson, Nisse      43 OK Gipen               SWE     23:28    9   34:26    4   47:45    6  1:45:39 
    7   134 Ernvid, Ivan           40 Nitta IF               SWE     20:32    7   41:00    9   53:42    9  1:55:14 
    8   136 Hansson, Algot         40 Kungälvs OK            SWE     28:29   10   35:24    5 1:00:33   12  2:04:26 
    9   129 Natanaelsson, Göte     41 Ljungskile FK          SWE     22:01    8   54:05   10   50:23    8  2:06:29 

        125 Andersson, Rolf        40 Laholms IF OK          SWE    Felst.       Felst.        58:51   11          
        135 Raadal, Magne             Fana IL                NOR     19:12    6  Felst.        54:34   10          
        132 Berg, Arne             41 Stigsökarna            SWE   j start        37:51    8   45:21    4          
        137 Wilhelmsson, Owe       39 Ulriksbergs IK         SWE     41:02   11  Felst.      j start               



H60  (11)                                  

    1   152 Fredriksson, Weine     47 KFUM Örebro OK         SWE     15:05    1   23:54    1   39:07    2  1:18:06 
    2   155 Hermansson, Lennart    46 Stenungsunds OK        SWE     15:36    2   24:35    2   38:45    1  1:18:56 
    3   153 Lund, Kristen             Skaukamratene O-lag    NOR     16:32    3   26:38    3   47:06    3  1:30:16 
    4   144 Berglund, Jonas           SoIK Hellas            SWE     18:14    7   29:56    4   55:00    4  1:43:10 
    5   148 Vallin, Gunnar         44 OK Landehof            SWE     18:26    8   30:35    6   56:01    5  1:45:02 
    6   145 Karldén, Torbjörn      48 Kvillebyns SK          SWE     17:22    5   30:26    5   57:20    6  1:45:08 
    7   149 Wikström, Allan        46 Stångenäs AIS          SWE     21:18    9   41:44    9   59:08    7  2:02:10 
    8   147 Wahlgren, Tom             Sarpsborg OL           NOR     17:11    4   38:28    8 1:24:49    9  2:20:28 

        151 Fosser, Per               Indre Östfold OK       NOR     17:52    6  Felst.      1:05:21    8          
        154 Svensson, Erland       47 Kvillebyns SK          SWE   j start        36:55    7  Felst.               
        146 Qvick, Bertil          44 Kungälvs OK            SWE   j start        46:38   10 j start               



H55  (18)                                  

    1   180 Galborgen, Bent           Skaukamratene O-lag    NOR     15:41    1   28:30    2   43:20    1  1:27:31 
    2   170 Galborgen, Arvid       51 Eds SK                 SWE     16:21    4   32:03    4   46:52    4  1:35:16 
    3   185 Eriksson, Janne        53 Eds SK                 SWE     16:21    4   35:30    8   52:00    9  1:43:51 
    4   169 Karlsson, Bo           49 Ljungskile FK          SWE     17:31   10   34:06    6   52:19   10  1:43:56 
    5   171 Bejbom, Gunnar         52 Uddevalla OK           SWE     16:09    2   38:19   13   49:29    7  1:43:57 
    6   176 Fredriksson, Per       50 OK Skogshjortarna      SWE     18:18   13   37:35   10   48:12    5  1:44:05 
    7   167 Widercrantz, Dan       52 OK Skärmen             SWE     17:38   11   37:58   12   48:33    6  1:44:09 
    8   184 Blom, Mats             52 Ljungskile FK          SWE     17:07    7   34:41    7   52:27   11  1:44:15 
    9   168 Grann, Terje              Fossum IF              NOR     17:09    8   37:40   11   49:49    8  1:44:38 
   10   179 Robertsson, Anders     51 Almby IK               SWE     16:12    3   43:58   18   45:42    2  1:45:52 
   11   183 Kitteröd, Johnny          Tistedalen FL          NOR     19:51   15   37:17    9   52:29   12  1:49:37 
   12   172 Löwegren, Inge         49 Katrineholms OK        SWE     17:19    9   33:53    5 1:00:53   15  1:52:05 
   13   165 Millegård, Stefan      51 Sävedalens AIK         SWE     18:16   12   41:02   15   56:17   13  1:55:35 

        178 Jakobson, Lennart      52 Tibro OK               SWE     16:59    6   40:02   14  Felst.               
        174 Ivarsson, Per          50 Trollhättans SOK       SWE    Felst.        26:38    1   58:20   14          
        182 Pettersson, Gert       53 Tullinge SK            SWE    Felst.        31:43    3   45:51    3          
        175 Månsson, Bo            53 OK Löftan              SWE     18:22   14   41:56   16 j start               
        166 Wibye, Harald             OK Moss                NOR   j start        43:10   17 1:08:49   16          



H50  (23)                                  

    1   202 P. Nordström, Lars     58 Kils OK                SWE     14:02    1   26:18    1   46:55    1  1:27:15 
    2   197 Karlsson, Tomas        56 OK Skogshjortarna      SWE     14:36    4   28:20    4   58:54    5  1:41:50 
    3   216 Gottfridsson, Yngve    56 Nittedal OL            NOR     14:08    2   27:33    3 1:01:34    7  1:43:15 
    4   200 Hjermstad, Lars        57 Fossum IF              NOR     14:34    3   33:24   13   56:16    2  1:44:14 
    5   204 Oskarsson, Erik        56 Hagaby GoIF            SWE     15:33    6   31:55   11   57:06    4  1:44:34 
    6   211 Sörliklev, Jan-Åke     54 Trollhättans SOK       SWE     15:22    5   29:33    6 1:01:11    6  1:46:06 
    7   214 Widen, Bror            54 Uddevalla OK           SWE     17:45   12   30:33    7 1:06:09    8  1:54:27 
    8   194 Larsson, Urban         55 IF Hagen               SWE     17:26   10   36:29   15 1:10:17    9  2:04:12 
    9   215 Strandhagen, Mats      55 Göteborg-Majorna OK    SWE     16:11    8   31:47   10 1:25:29   11  2:13:27 
   10   198 Gunnarsson, Stefan     54 Kristinehamns OK       SWE     17:39   11   32:38   12 1:27:43   13  2:18:00 
   11   205 Danielsson, Magnus     55 Kvillebyns SK          SWE     19:43   15   37:35   18 1:26:58   12  2:24:16 
   12   208 Åstorp, Björn             Sarpsborg OL           NOR     21:05   19   36:41   17 1:45:10   15  2:42:56 
   13   196 Klemsdal, Per Olaf     56 Varteig O-lag          NOR     20:23   18   47:09   22 1:35:44   14  2:43:16 
   14   212 Tveterås, Trygve          Fredrikstad SK         NOR     18:58   14   46:25   21 1:54:08   16  2:59:31 

        201 Strutz, Carl-Göran     57 Eds SK                 SWE     16:51    9   28:41    5  Felst.               
        195 Ihrfors, Håkan         57 IFK Lidingös Skid o OK SWE     18:17   13   39:18   19  Felst.               
        209 Lingegård, Bengt       55 OK Gipen               SWE    Felst.        43:32   20  Felst.               
        210 Öström, Olov           54 OK Tyr                 SWE    Felst.        31:12    8   56:52    3          
        203 Ohlsson, Odd           55 Uddevalla OK           SWE    Felst.        36:34   16 1:19:16   10          
        199 Johansson, Lasse       57 Eds SK                 SWE     15:34    7   27:32    2 j start               
        213 Pettersson, Leif-Gunn  56 Söders SOL Tyresö      SWE     19:48   16  Felst.      j start               
        193 Minge, Svein              Tistedalen FL          NOR     20:03   17   35:46   14 j start               
        217 Ramböl, Tore           54 Indre Östfold OK       NOR                  31:20    9                       



H45  (27)                                  

    1   238 Wassenius, Axel        60 Uddevalla OK           SWE     13:07    3   32:19    2   47:01    1  1:32:27 
    2   236 Helgman, Leif          61 OK Tyr                 SWE     12:54    2   29:42    1   52:27    2  1:35:03 
    3   237 Svaröd, Frank             Idd SK                 Nor     16:21   12   35:58    7   57:25    4  1:49:44 
    4   234 Wikström, Rolf         59 OK Tyr                 SWE     12:43    1   34:07    5 1:02:55    9  1:49:45 
    5   245 Jacobsen, Svein S      51 IL Tyrving             NOR     14:59    6   33:44    3 1:01:08    6  1:49:51 
    6   229 Lundqvist, Pär         60 Hagaby GoIF            SWE     15:20    9   37:37    8   57:51    5  1:50:48 
    7   235 Engen, Knut            59 Raumar O-lag           NOR     15:29   10   39:41   11   57:21    3  1:52:31 
    8   246 Hornebrant, Stefan     62 Trollhättans SOK       SWE     17:48   17   39:02    9 1:01:39    7  1:58:29 
    9   224 Axelsson, Anders       59 Trollhättans SOK       SWE     17:04   15   39:31   10 1:02:01    8  1:58:36 
   10   241 Bunaes, Tommy             Halden SK              NOR     15:16    8   43:44   14 1:21:52   11  2:20:52 
   11   227 Bolstad, Jens Anders   62 Indre Östfold OK       NOR     16:28   13   42:07   12 1:25:22   14  2:23:57 
   12   222 Arnesen, Per Arne         Kolbotn og Skunt O-Lag Nor     18:01   18   45:34   15 1:22:44   12  2:26:19 
   13   221 Schive, Christopher       OK Moss                NOR     15:55   11 1:06:48   24 1:11:05   10  2:33:48 
   14   242 Stenberg, Pär          62 OK Skogshjortarna      SWE     18:56   20   52:30   21 1:35:45   16  2:47:11 
   15   239 Björgul, Kristian         Halden SK              NOR     19:09   21   48:40   17 1:42:38   18  2:50:27 
   16   226 Pålsson, Börje         59 Uddevalla IS           SWE     18:28   19   50:26   19 1:41:48   17  2:50:42 
   17   233 Köhn, Jo                  Halden SK              NOR     17:23   16   48:56   18 1:49:13   19  2:55:32 
   18   232 Larsson, Leif          61 Åmåls OK               SWE     22:03   22 1:02:55   23 1:33:48   15  2:58:46 

        228 Karlsson, Mats         61 OK Kullingshof         SWE     23:34   23 1:22:07   25  Felst.               
        244 Garmer, Hans           59 Göteborg-Majorna OK    SWE    Felst.       Felst.      j start               
        247 Kildebo, Morten           Halden SK              NOR     14:44    5   34:02    4 j start               
        225 Iversen, Egil Wickstr  59 Heming/Njård O-lag     NOR     24:38   24   51:50   20 j start               
        240 Fröshaug, Saxe            Indre Östfold OK       NOR   j start        47:08   16 1:24:42   13          
        243 Morlon, Jean-Francois     OK Eken                SWE     15:03    7   54:51   22 j start               
        223 Mjölneröd, Steinar        Halden SK              NOR     16:42   14   35:36    6 j start               
        230 Johansson, Ralph       60 Stångenäs AIS          SWE     13:35    4 j start      j start               
        248 Bromander, Axel        59 Fredrikstad SK         NOR                  43:28   13                       



H40  (18)                                  

    1   263 Olaussen, Per          65 Fredrikstad SK         NOR     12:39    1   26:47    1   46:11    3  1:25:37 
    2   255 Isaksen, Jan Erik      66 Halden SK              NOR     14:08    4   30:34    2   45:42    2  1:30:24 
    3   264 Johansson, Magnus      67 OK Löftan              SWE     14:13    5   30:48    3   45:29    1  1:30:30 
    4   266 Johansson, Tommy       67 Stångenäs AIS          SWE     13:45    2   34:21    5   55:43    5  1:43:49 
    5   272 Hallberg, Bo           66 Falköpings AIK OK      SWE     14:02    3   31:39    4   58:20    6  1:44:01 
    6   273 Olaussen, Jim             Halden SK              NOR     16:02    9   36:31    6   52:05    4  1:44:38 
    7   258 Björking, Lars         66 OK Skogshjortarna      SWE     15:08    7   36:37    7 1:03:29    7  1:55:14 
    8   261 Larsen, Per Erik       68 Sandefjord OK          NOR     14:52    6   43:08   11 1:07:08    9  2:05:08 
    9   257 Larsson, Anders        67 Vänersborgs SK         SWE     17:21   12   38:37    9 1:12:54   12  2:08:52 
   10   267 Brenås, Dag            64 Varteig O-lag          NOR     18:31   16   42:51   10 1:12:17   11  2:13:39 
   11   256 Ytterböl, Svend Arne   65 Gimle IF               NOR     18:27   15   47:16   16 1:12:16   10  2:17:59 
   12   259 Eriksson, Karl-Olof    64 Uddevalla OK           SWE     16:37   10   45:42   14 1:16:09   13  2:18:28 
   13   262 Linderfalk, Ulf        64 Skåneslättens OL       SWE     16:56   11   47:00   15 1:21:06   14  2:25:02 
   14   270 Gustavsen, Knut        68 Halden SK              NOR     15:43    8 1:04:39   18 1:06:26    8  2:26:48 
   15   268 Blaschke, Michael      68 SC Volpriehausen       DE      17:23   13   59:10   17 1:27:28   15  2:44:01 

        265 Andersen, Dag          64 Varteig O-lag          NOR     18:00   14   44:26   12 j start               
        274 Norsted, Claus            Halden SK              NOR                  44:29   13                       
        275 Sandbaek, Erik            OK Moss                NOR                  37:58    8                       



H35  (4)                                   

    1   288 Backström, Pål            Halden SK              NOR     16:39    1   33:17    1   58:55    1  1:48:51 
    2   285 Natanaelsson, Roland   72 Köping-Kolsva OK       SWE     20:34    2   49:51    3 1:38:42    2  2:49:07 

        284 Magnusson, Pål         70 Stenungsunds OK        SWE     21:32    3   48:35    2  Felst.               
        286 Steindahl, Thomas      70 Stenungsunds OK        SWE     21:32    3 1:00:56    4 j start               



H21  (30)                                  

    1   534 Björlo, Kjetil         68 Halden SK              NOR     15:34    4   37:51    2   56:10    4  1:49:35 
    2   533 Bejbom, David          86 Vänersborgs SK         SWE     15:42    6   40:16    7   54:10    1  1:50:08 
    3   507 Johansson, Erik        89 Halmstad OK            SWE     15:30    2   37:50    1   56:56    5  1:50:16 
    4   530 Helgerud, Öyvind       75 Halden SK              NOR     15:36    5   39:51    6   55:18    3  1:50:45 
    5   523 Adolfsson, Markus      83 Linköpings OK          SWE     15:54    8   38:45    4   58:41    6  1:53:20 
    6   537 Zhuravlev, Andrei      78 Halden SK              NOR     15:57    9   38:19    3 1:03:50   11  1:58:06 
    7   527 Höije, Anders          80 Göteborg-Majorna OK    SWE     17:22   16   41:26   10 1:03:35   10  2:02:23 
    8   521 Jakobson, Simon        86 Tibro OK               SWE     17:20   15   41:23    9 1:04:26   12  2:03:09 
    9   510 Carlsson, Anders       89 Halmstad OK            SWE     15:53    7   41:15    8 1:06:42   13  2:03:50 
   10   506 Jönsson, Emil          89 Halmstad OK            SWE     16:28   11   49:33   17 1:00:59    8  2:07:00 
   11   528 Johansson, Erik        86 Falköpings AIK OK      SWE     17:58   19   49:07   16 1:00:55    7  2:08:00 
   12   509 Öström, Tobias         86 OK Tyr                 SWE     16:46   13   45:18   12 1:07:58   19  2:10:02 
   13   522 Grann, Stian              NTNUI                  NOR     16:59   14   50:03   18 1:03:30    9  2:10:32 
   14   514 Wiklund, Jo               IL Tyrving             NOR     19:33   24   44:04   11 1:07:18   16  2:10:55 
   15   515 Zhuravlev, Slava       76 Halden SK              NOR     15:57    9   52:39   19 1:06:45   14  2:15:21 
   16   512 Lium, Asgeir              OSI-orientering        NOR     19:41   25   48:08   13 1:08:48   20  2:16:37 
   17   524 Byggland, Asbjörn         Bö O-lag               NOR     21:39   27   48:18   14 1:07:08   15  2:17:05 
   18   519 Gottfridsson, David    90 Lillomarka OL          NOR     15:33    3   55:45   21 1:07:41   18  2:18:59 
   19   526 Johansson, Henrik      85 Falköpings AIK OK      SWE     18:11   21   48:18   14 1:20:11   23  2:26:40 
   20   517 Tafjord, Jostein       75 Halden SK              NOR     22:16   28   59:23   24 1:07:31   17  2:29:10 
   21   536 Nilsson, Peter         72 IK Hakarpspojkarna     SWE     17:29   17   56:29   22 1:18:31   22  2:32:29 
   22   518 Fredriksson, Martin    85 OK Skogshjortarna      SWE     21:23   26   58:16   23 1:17:50   21  2:37:29 
   23   513 Holt, Steinar             Halden SK              NOR     19:19   23 1:09:13   25 1:23:39   24  2:52:11 

        535 Persson, Rasmus        90 Falköpings AIK OK      SWE     18:02   20 1:16:45   27  Felst.               
        516 Blomgren, Andreas      73 Västvärmlands OK       SWE     18:54   22   54:30   20  Felst.               
        508 Johansson, Kalle       89 Halmstad OK            SWE    Felst.      1:16:05   26   54:31    2          
        532 Granstedt, Jan         60 Halden SK              NOR     16:36   12  Felst.      j start               
        525 Millegård, Marcus      85 Sävedalens AIK         SWE   j start        38:48    5 j start               
        529 Höye, Andreas          84 Kristiansand OK        NOR     15:03    1                                    
        520 Jacobsen, Kristoffer   78 IL Tyrving             NOR     17:57   18                                    



H20  (10)                                  

    1   550 Lauri, Linus           88 OK Tisaren             SWE     15:31    3   30:38    1   50:05    1  1:36:14 
    2   553 Holmberg, Erik         88 IK Hakarpspojkarna     SWE     14:35    1   31:26    2   57:58    5  1:43:59 
    3   544 Jakobsen, Espen        88 IFK Göteborg           SWE     16:46    7   32:40    4   54:46    4  1:44:12 
    4   551 Wallin, Jonas          88 Vänersborgs SK         SWE     15:24    2   31:59    3   58:34    7  1:45:57 
    5   549 Magnusson, Carl        89 IFK Moras OK           SWE     16:27    6   39:19    8   50:19    2  1:46:05 
    6   545 Stenberg, Calle        89 OK Skogshjortarna      SWE     16:05    5   36:53    5   53:30    3  1:46:28 
    7   546 Dahlström, Kristian    89 IFK Moras OK           SWE     17:14    8   38:27    7   58:28    6  1:54:09 
    8   552 Andersson, Mikael      88 OK Skogshjortarna      SWE     16:02    4   38:16    6 1:17:18    9  2:11:36 

        547 Jansson, Karl             Främmestads IK         SWE     20:56    9  Felst.      1:01:41    8          
        548 Karlsson, Tobias       89 Eds SK                 SWE     23:31   10  Felst.      j start               



H18  (13)                                  

    1   576 Ohlsson, Christoffer   91 Uddevalla OK           SWE     13:21    2   31:03    1   52:06    3  1:36:30 
    2   573 Olseng, Jonas             Sarpsborg OL           NOR     12:33    1   34:54    4   52:04    2  1:39:31 
    3   569 Stenberg, Gustav       91 OK Skogshjortarna      SWE     14:32    5   38:28    6   54:50    4  1:47:50 
    4   568 Klemsdal, Thor Olaf       Sarpsborg OL           NOR     13:43    4   33:59    3 1:02:54    6  1:50:36 
    5   564 Persson, Daniel        91 Hagaby GoIF            SWE     17:44   11   43:17    9   55:56    5  1:56:57 
    6   574 Fernlund, Erik         91 Säterbygdens OK        SWE     13:39    3   33:37    2 1:10:16   10  1:57:32 
    7   563 Martinsson, Daniel        OK Kroppefjäll         SWE     14:54    6   41:58    7 1:02:58    7  1:59:50 
    8   567 Andersson, Alexander   91 OK Roto                SWE     16:38   10   42:21    8 1:09:14    9  2:08:13 
    9   575 Nyqvist, Dennis        90 OK Gipen               SWE     16:19    9   51:07   10 1:28:11   12  2:35:37 

        570 Oskarsson, John        91 Hagaby GoIF            SWE    Felst.       Felst.      1:05:26    8          
        572 Krona, Markus          91 OK Skogshjortarna      SWE     15:41    8  Felst.      1:11:21   11          
        577 Hansson, Marcus        90 OK Gipen               SWE    Felst.        35:32    5   51:35    1          
        566 Woodward, Erik            OK Moss                NOR     15:09    7  Felst.       Felst.               



H16  (15)                                  

    1   592 Sandström, Johan       92 OK Gipen               SWE     11:34    1   29:22    2   34:32    1  1:15:28 
    2   584 Oliversen, Daniel         Trösken IL             NOR     12:43    3   31:56    3   37:20    2  1:21:59 
    3   585 Jensen, Stian             Sarpsborg OL           NOR     15:24    6   39:53    4   47:37    4  1:42:54 
    4   583 Öström, Pontus         93 OK Tyr                 SWE     14:55    5   44:00    5   44:17    3  1:43:12 
    5   582 Borge Hovi, Sjur       93 Skien OK               Nor     16:32    7   53:03   11   55:46    5  2:05:21 
    6   591 Östling, Albin         93 OK Skogshjortarna      SWE     16:42    8   44:24    6 1:04:17    9  2:05:23 
    7   590 Njåstein, Håkon        93 IL Tyrving             NOR     18:05    9   50:35   10   57:00    7  2:05:40 
    8   593 Holm, Germund             Halden SK              NOR     18:28   10   50:33    9   58:01    8  2:07:02 
    9   587 Sveen, Trond              Halden SK              NOR     22:00   11   59:38   12   56:04    6  2:17:42 

        586 Stöten, Sindre            Indre Östfold OK       NOR    Felst.       Felst.      j start               
        589 Helgman, Anton         93 OK Tyr                 SWE     12:53    4 j start      j start               
        594 Kristiansen, Per Henr  92 Fredrikstad SK         NOR                  48:49    7                       
        588 Gottfridsson, Adam     92 Lillomarka OL          NOR     12:39    2 j start      j start               
        581 Josefsson, David          Fredrikstad SK         NOR   j start        49:59    8                       
        580 Vister, Anders            Indre Östfold OK       NOR                  28:40    1                       



H14  (21)                                  

    1   601 Schive, Thomas            OK Moss                NOR     13:02    1   29:27    3   26:33    1  1:09:02 
    2   609 Olaussen, Anders Feld     Halden SK              NOR     15:33    7   29:20    2   32:51    2  1:17:44 
    3   606 Karlsson, Anton        94 OK Kullingshof         SWE     13:56    2   26:51    1   38:15    6  1:19:02 
    4   614 Björk, Espen           94 Halden SK              NOR     14:15    3   33:59    5   35:38    5  1:23:52 
    5   602 Arnesen, Joachim          Kolbotn og Skunt O-Lag Nor     15:21    6   34:03    6   34:41    4  1:24:05 
    6   605 Wikström, Emil         95 OK Tyr                 SWE     14:34    4   41:12   11   43:32    9  1:39:18 
    7   608 Andersson, Gabriel     95 Idefjordens SK         SWE     16:26    8   42:39   14   42:12    8  1:41:17 
    8   611 Stenberg, Oskar        95 OK Skogshjortarna      SWE     19:41   12   47:12   16   51:37   12  1:58:30 
    9   619 Pihl, Alexander        95 SOK 68                 SWE     16:56    9   47:16   17 1:05:16   13  2:09:28 
   10   604 Andersson, Ludvig      95 Idefjordens SK         SWE     15:08    5 1:21:22   20   48:42   10  2:25:12 

        617 Bollmark, Olof         95 IF Hallby              SWE    Felst.        39:11    8   49:36   11          
        612 Karlsson, Karl         95 OK Kullingshof         SWE    Felst.      1:03:50   18  Felst.               
        610 Hjermstad, Jörgen      94 Fossum IF              NOR     20:32   13   42:29   13  Felst.               
        607 Kindem, Håkon          95 Gimle IF               NOR    Felst.        34:48    7   33:19    3          
        615 Höydal, Eivind            Nydalen SK             NOR    Felst.        29:31    4   39:14    7          
        616 Kirkeböen, Sander Fin     Halden SK              NOR     19:20   11   40:35   10 j start               
        613 Camitz, Axel           95 Eds SK                 SWE     19:14   10 j start      j start               
        620 Hansen, Kim Min        94 Fredrikstad SK         NOR                1:18:19   19                       
        621 Skjeltorp, Ole Edvin   94 Fredrikstad SK         NOR                  41:16   12                       
        622 Ramböl, Jan Markus     95 Indre Östfold OK       NOR                  40:16    9                       
        603 Holter, Markus            Skaukamratene O-lag    NOR                  44:34   15                       



H12  (23)                                  

    1   640 Johansson, Mattias     96 Stångenäs AIS          SWE      7:51    1   17:56    2   15:56    1    41:43 
    2   641 Pettersson, Joel       96 Tullinge SK            SWE      8:25    2   17:17    1   16:08    2    41:50 
    3   642 Duhlbo, Daniel         96 IFK Moras OK           SWE     11:52   11   21:00    4   21:29    9    54:21 
    4   636 Ottestad-Hansen, Sind  97 Gimle IF               NOR      9:39    4   22:42    5   22:13   10    54:34 
    5   633 Slåtterö, Helge        96 Gimle IF               NOR      9:47    5   24:55    8   19:54    4    54:36 
    6   628 Garmer, Felix          96 Göteborg-Majorna OK    SWE      9:15    3   19:46    3   26:24   15    55:25 
    7   631 Kildebo, Petter Norst  97 Halden SK              NOR     11:52   11   24:23    7   20:43    5    56:58 
    8   638 Jacobsson, Kristoffer  96 Eds SK                 SWE     11:23    8   24:57    9   20:47    7    57:07 
    9   629 Björlo, Håkon Raadal   97 Halden SK              NOR     11:23    8   25:05   10   20:49    8    57:17 
   10   644 Steindahl, Alfred      96 Stenungsunds OK        SWE     10:28    6   31:31   13   22:45   11  1:04:44 
   11   632 Bollmark, Henning      97 IF Hallby              SWE     11:01    7   32:32   14   23:57   12  1:07:30 
   12   626 Blom, Hugo             97 Eds SK                 SWE     17:11   18   26:36   11   24:35   14  1:08:22 
   13   637 Wiklund, Elias            Nydalen SK             NOR     11:27   10   38:53   17   19:27    3  1:09:47 
   14   634 Nordström, Elis        97 Kils OK                SWE     16:37   17   37:36   15   24:33   13  1:18:46 
   15   627 Alfsén, Lukas          97 OK Skärmen             SWE     12:32   13 1:02:09   19   20:44    6  1:35:25 

        639 Broman, Viktor         96 Idefjordens SK         SWE     13:02   15  Felst.        30:41   17          
        630 Raadal-Simonsen, Fred     Fana IL                NOR     12:36   14  Felst.        26:43   16          
        643 Solstrand, Magnus H    96 Halden SK              NOR     16:31   16   37:57   16 j start               
        645 Kristiansen, Dennis       Fredrikstad SK         NOR                  29:10   12                       
        623 Bugten, Sigurd R          OK Moss                NOR                 Felst.                            
        646 Woodward, Michael         OK Moss                NOR                  24:01    6                       
        625 Ekre, Odd Kasper          Indre Östfold OK       NOR                 Felst.                            
        624 Towsen, Tobias            Halden SK              NOR                  41:40   18                       



H10  (9)                                   

    1   659 Hjermstad, Öyvind      99 Fossum IF              NOR      8:46    1   15:14    1   16:40    1    40:40 
    2   656 Hjermstad, Erling      99 Fossum IF              NOR     10:11    2   17:18    3   20:04    2    47:33 
    3   658 Landfors, Elias        98 Lustens OK             SWE     12:12    3   17:38    4   43:29    5  1:13:19 
    4   655 Sundberg, Linus        98 OK Skogshjortarna      SWE     20:09    5   28:57    6   34:25    4  1:23:31 
    5   662 Pihl, Daniel           98 SOK 68                 SWE     12:26    4   56:39    8   54:49    7  2:03:54 

        660 Blom, Gustav           98 Eds SK                 SWE    Felst.        33:35    7   45:55    6          
        661 Hjermstad, Håvard      99 Fossum IF              NOR    Felst.       Felst.        21:25    3          
        657 Vister, Jörgen            Indre Östfold OK       NOR                  17:16    2                       
        653 Blågerstad, Håkon         Indre Östfold OK       NOR                  19:07    5                       



D65  (5)                                   

    1   305 Steen-Olsson, Eivor    37 Kungälvs OK            SWE     16:19    1   29:20    1   32:04    1  1:17:43 
    2   307 Björkman, Ann-Britt    42 Kungälvs OK            SWE     18:02    4   29:37    2   44:46    4  1:32:25 
    3   308 Jensen, Ann-Charlotte  42 Andrarums IF           SWE     17:51    3   54:59    4   34:59    3  1:47:49 
    4   310 Grönvall, Eleonor      42 KFUM Örebro OK         SWE     17:16    2 1:03:04    5   34:09    2  1:54:29 

        309 Grönberg, Gull-Britt   39 Kungälvs OK            SWE     26:55    5   37:22    3  Felst.               



D60  (5)                                   

    1   319 Andersson, Barbro      46 OK Skogshjortarna      SWE     23:23    2   37:15    3   55:34    4  1:56:12 
    2   318 Ling, Ulla             45 Jönköpings OK          SWE     28:51    3   35:39    2   55:10    2  1:59:40 
    3   320 Samuelsson, Lilian     44 Kungälvs OK            SWE     22:45    1   49:23    5   54:09    1  2:06:17 
    4   316 Wilhelmsson, Lissi     44 Ulriksbergs IK         SWE     46:47    4   42:44    4 1:25:05    5  2:54:36 

        315 Ernvid, Kerstin        44 Nitta IF               SWE    Felst.        29:47    1   55:25    3          



D55  (6)                                   

    1   326 Tykesson, Eva          53 Rävetofta OK           SWE     19:09    1   30:10    4   39:28    1  1:28:47 
    2   330 Moe, Eva Irene         51 Halden SK              NOR     20:49    2   29:12    3   39:37    2  1:29:38 
    3   328 Turpeinen, Gunnel      50 Kvillebyns SK          SWE     23:33    3   25:05    1   41:05    3  1:29:43 
    4   327 Bokeröd Hansen, Marit     Idd SK                 Nor     32:03    5   29:01    2   51:34    4  1:52:38 
    5   329 Blom, Britt            53 Ljungskile FK          SWE     24:51    4   37:40    5 1:12:43    5  2:15:14 
    6   325 Lund, Torill              Skaukamratene O-lag    NOR     40:37    6   42:24    6 1:16:23    6  2:39:24 



D50  (10)                                  

    1   337 Öström, Elisabeth      56 OK Tyr                 SWE     17:41    2   27:22    1   35:37    1  1:20:40 
    2   338 Knutsson, Monica       52 Sävedalens AIK         SWE     19:08    4   31:08    3   35:40    2  1:25:56 
    3   340 Björseth, Gerd            Krokstadöra IL         NOR     17:08    1   30:40    2   39:16    4  1:27:04 
    4   334 Borge Hovi, Grete      58 Skien OK               Nor     18:37    3   31:56    4   39:13    3  1:29:46 
    5   336 Jakobsen, Gunn Astrid     Fredrikstad SK         NOR     19:20    5   32:43    5   43:36    5  1:35:39 
    6   345 Burman, Kerstin        56 Kvillebyns SK          SWE     20:08    7   38:41    6   43:39    6  1:42:28 
    7   341 Sjögren, Britt         54 Kristinehamns OK       SWE     20:25    8   41:46    7   53:50    7  1:56:01 
    8   335 Lingegård, Eva         54 OK Gipen               SWE     27:18   10   59:08    9   54:16    8  2:20:42 

        342 Östling, Katarina      57 OK Skogshjortarna      SWE     20:05    6  Felst.      1:09:35    9          
        339 Månsson, Elisabet      58 OK Löftan              SWE     23:51    9   53:09    8 j start               



D45  (16)                                  

    1   368 Strandhagen, Elisabet  60 Göteborg-Majorna OK    SWE     17:53    5   28:11    1   37:43    1  1:23:47 
    2   362 Oskarsson, Eva         59 Hagaby GoIF            SWE     18:40    7   31:34    5   39:50    2  1:30:04 
    3   356 Sikkeland, Solveig     63 IL Tyrving             NOR     19:29   10   30:14    3   40:22    4  1:30:05 
    4   372 Pepa, Helena           63 Hagaby GoIF            SWE     15:33    1   33:15    7   41:25    5  1:30:13 
    5   361 Haugen, Anne Julsrud      Halden SK              NOR     19:17    9   29:37    2   41:32    6  1:30:26 
    6   365 Skyttersaeter, Runa    60 Heming/Njård O-lag     NOR     17:06    2   34:24    9   40:17    3  1:31:47 
    7   364 Höye, Christina           Fredrikstad SK         NOR     17:39    4   32:54    6   44:03    7  1:34:36 
    8   357 Engen, Ida             62 Raumar O-lag           NOR     19:49   11   30:52    4   48:26   11  1:39:07 
    9   355 Wikström, Monika       62 OK Tyr                 SWE     19:59   12   35:50   10   46:33    9  1:42:22 
   10   359 Line, Bente            60 Skaukamratene O-lag    NOR     23:33   14   33:41    8   49:03   12  1:46:17 
   11   367 Bejbom, Nina           61 Uddevalla OK           SWE     18:18    6   36:52   11   55:28   13  1:50:38 
   12   371 Hjermstad, Marianne    62 Fossum IF              NOR     20:31   13   54:08   14   47:57   10  2:02:36 
   13   369 Björgul, Hege Naess       Halden SK              NOR     18:53    8 1:08:35   15   58:49   14  2:26:17 
   14   370 Sundberg, Marina       63 OK Skogshjortarna      SWE     23:45   15   51:38   12 1:22:00   15  2:37:23 

        358 Jensen, Hanne          59 Eds SK                 SWE     24:45   16   52:28   13  Felst.               
        360 Gottfridsson, Lena     59 Nittedal OL            NOR     17:08    3  Felst.        44:41    8          



D40  (12)                                  

    1   376 Morlon, Marie             OK Eken                SWE     17:28    7   30:14    1   41:36    1  1:29:18 
    2   380 Eriksson, Helena          Eds SK                 SWE     17:13    6   32:35    3   41:54    2  1:31:42 
    3   375 Eriksson, Agneta       64 Uddevalla OK           SWE     15:56    1   34:10    7   43:13    3  1:33:19 
    4   379 Halvarsson, Christina  65 OK Kroppefjäll         SWE     18:18    9   31:53    2   43:57    4  1:34:08 
    5   384 Öhlin, Karin           65 SOK Aneby              SWE     16:25    3   33:59    6   46:19    5  1:36:43 
    6   382 Njåstein, Marianne     65 IL Tyrving             NOR     17:11    5   33:21    5   50:36    7  1:41:08 
    7   381 Helgman, Tina          67 OK Tyr                 SWE     19:34   10   37:56    9   46:30    6  1:44:00 
    8   385 Eriksson, Hillevi      64 IF Hallby              SWE     17:47    8   36:36    8   54:01    8  1:48:24 
    9   377 Olaussen, Trine        67 Fredrikstad SK         NOR     16:20    2   32:43    4 1:30:01    9  2:19:04 
   10   386 Karlsson, Helene       68 OK Kullingshof         SWE     28:54   12 1:28:58   11 1:52:38   10  3:50:30 

        378 Woodward, Nora            OK Moss                NOR     19:34   10   47:47   10 j start               
        374 Gustafsson, Anna-Lena  64 Gagnefs OK             SWE     16:29    4 j start      j start               



D35  (6)                                   

    1   400 Backström, Runa Lien      Halden SK              NOR     15:17    2   29:17    1   41:52    2  1:26:26 
    2   395 Puck, Lene             69 Halden SK              NOR     15:58    3   33:08    2   40:37    1  1:29:43 
    3   398 Nordström, Anna        71 OK Tyr                 SWE     17:05    4   36:14    4   45:17    3  1:38:36 
    4   397 Raadal, Hanne Lerche   69 Halden SK              NOR     14:51    1   34:54    3   53:18    4  1:43:03 
    5   399 Steindahl, Anna-Carin  72 Stenungsunds OK        SWE     18:37    5   43:13    5 1:06:55    5  2:08:45 

        401 Abrahamsen, Tone          OK Moss                NOR                  47:00    6                       



D21  (20)                                  

    1   702 Hansson, Elisabeth        IFK Lidingös Skid o OK SWE     14:59    2   37:33    1   53:38    1  1:46:10 
    2   722 Axelsson, Hanna        89 IK Hakarpspojkarna     SWE     14:19    1   39:01    2 1:04:04    2  1:57:24 
    3   723 Pettersson, Linn       87 Tullinge SK            SWE     15:10    3   41:06    5 1:05:40    5  2:01:56 
    4   709 Hagen, Elin Cathrine   76 Halden SK              NOR     16:43   10   39:50    4 1:05:50    6  2:02:23 
    5   710 Svensson, Sanna        89 Främmestads IK         SWE     16:35    7   45:19    6 1:05:15    4  2:07:09 
    6   719 Svensson, Sara         82 Göteborg-Majorna OK    SWE     16:28    6   46:52    7 1:05:07    3  2:08:27 
    7   712 Gustafsson, Elin       77 IK Hakarpspojkarna     SWE     16:36    8   51:56   12 1:06:19    7  2:14:51 
    8   707 Zhuravlev, Tatiana     86 Halden SK              NOR     15:22    5   51:58   13 1:11:24    8  2:18:44 
    9   713 Tronböl, Heidi            OSI-orientering        NOR     16:38    9   50:15    8 1:12:45    9  2:19:38 
   10   708 Ling, Maria            74 Jönköpings OK          SWE     17:30   12   51:02   10 1:13:25   10  2:21:57 
   11   717 Johansson, Marie       81 Göteborg-Majorna OK    SWE     18:44   14   50:57    9 1:28:01   12  2:37:42 
   12   715 Wingstedt, Klara       89 IK Hakarpspojkarna     SWE     16:53   11   54:41   15 1:27:58   11  2:39:32 
   13   706 Ihrfors, Charlotte     89 IFK Lidingös Skid o OK SWE     19:27   15 1:09:47   17 1:40:12   14  3:09:26 
   14   704 Larsson, Anna          76 IF Hagen               SWE     23:34   20 1:34:27   18 1:40:02   13  3:38:03 

        720 Huerta-Balague, Rocio  85 Falköpings AIK OK      SWE     21:14   16  Felst.       Felst.               
        711 Bejbom, Rebecca        91 Uddevalla OK           SWE     15:16    4   52:14   14  Felst.               
        716 Aabogen Haugaard, Ann     Skaukamratene O-lag    NOR     21:19   17   51:50   11  Felst.               
        721 Andersen, Ragnhild Be  65 Halden SK              NOR     17:30   12   39:22    3 j start               
        705 Lund, Kari                Skaukamratene O-lag    NOR     23:01   18  Felst.      j start               
        703 Mjölneröd, Emeline        Halden SK              NOR     23:11   19 1:02:56   16 j start               



D18  (10)                                  

    1   739 Pettersson, Emeli      90 Tullinge SK            SWE     13:34    1   27:11    1   32:40    1  1:13:25 
    2   736 Björgul, Anne Sofie N  91 Halden SK              NOR     14:45    2   33:30    3   34:51    2  1:23:06 
    3   743 Falk, Lovisa           91 Hagaby GoIF            SWE     18:34    8   32:58    2   42:58    3  1:34:30 
    4   740 Strandhagen, Elin      91 Göteborg-Majorna OK    SWE     16:05    3   35:22    4   49:12    5  1:40:39 
    5   734 Carbonnier, Kristin    91 KFUM Örebro OK         SWE     17:40    4   39:56    5   50:45    6  1:48:21 
    6   737 Iversen, Rikke Skytte  90 Heming/Njård O-lag     NOR     17:42    5   49:32    8   48:22    4  1:55:36 
    7   744 Wängdahl, Ylva         91 OK Gipen               SWE     19:34   10   52:00    9   52:26    7  2:04:00 
    8   742 Lingegård, Sara        90 OK Gipen               SWE     18:07    7   44:57    6 1:10:45    9  2:13:49 
    8   741 Winberg, Kajsa         91 Stenungsunds OK        SWE     17:59    6   45:47    7 1:10:03    8  2:13:49 

        735 Tveterås, Susanne         Sarpsborg OL           NOR     18:38    9 1:05:30   10  Felst.               



D16  (20)                                  

    1   756 Adolfsson, Lovisa      92 Tullinge SK            SWE     13:40    3   27:52    1   27:04    1  1:08:36 
    2   762 Pedersen, Lisa         92 OK Skogshjortarna      SWE     12:50    1   27:58    2   31:38    2  1:12:26 
    3   763 Birkeland, Marlena As     Halden SK              NOR     17:18   10   32:47    4   36:26    5  1:26:31 
    4   760 Bolstad, Marie         92 Indre Östfold OK       NOR     15:58    8   32:54    5   37:45    6  1:26:37 
    5   769 Kildebo, Maiken Norst     Halden SK              NOR     15:22    7   38:45    8   33:04    3  1:27:11 
    6   754 Andersson, Rebecka     93 Idefjordens SK         SWE     14:57    5   44:52   11   39:51    8  1:39:40 
    7   759 Lundqvist, Anna        93 Kils OK                SWE     18:39   11   42:31   10   42:33   11  1:43:43 
    8   767 Reichenberg, Lisa      92 Idefjordens SK         SWE     16:12    9   48:52   14   41:31   10  1:46:35 
    9   753 Sletten, Trude B          Indre Östfold OK       NOR     19:39   14   45:40   12   55:22   12  2:00:41 
   10   757 Engen, Linda           92 Raumar O-lag           NOR     19:36   13 1:14:41   15   39:51    8  2:14:08 
   11   764 Morlon, Emelie            OK Eken                SWE     25:27   15 1:23:20   16   39:32    7  2:28:19 

        766 Erkers, Frida          92 Leksands OK            SWE     15:15    6  Felst.        33:16    4          
        758 Lingegård, Ida         92 OK Gipen               SWE     19:30   12   40:43    9  Felst.               
        765 Månsson, Elin          92 OK Löftan              SWE     13:08    2  Felst.      j start               
        768 Olaussen, Kamilla      93 Fredrikstad SK         NOR     14:24    4   29:39    3 j start               
        755 Viktorsson, Lisa       93 Eds SK                 SWE     31:57   16 j start      j start               
        770 Alexandersen, Guro     92 Fredrikstad SK         NOR                  33:37    7                       
        771 Bromander, Nikoline    93 Fredrikstad SK         NOR                  32:55    6                       
        772 Ramböl, Linn Mari      93 Indre Östfold OK       NOR                 Felst.                            
        773 Sandbaek, Kristin Hal     OK Moss                NOR                  48:10   13                       



D14  (19)                                  

    1   776 Granstedt, Gry         94 Halden SK              NOR     13:05    3   23:17    1   23:48    4  1:00:10 
    2   791 Ohlsson, Julia         94 Uddevalla OK           SWE     12:52    1   25:03    3   23:46    3  1:01:41 
    3   785 Andersson, Erica       94 Lunds OK               SWE     15:48    7   24:15    2   21:39    1  1:01:42 
    4   777 Adolfsson, Linnea      94 Tullinge SK            SWE     13:07    4   25:15    5   23:30    2  1:01:52 
    5   783 Iversen, Pia Skytters  94 Heming/Njård O-lag     NOR     14:08    5   27:04    6   26:34    5  1:07:46 
    6   784 Gustavsen, Ingeborg    94 Halden SK              NOR     14:39    6   27:44    7   28:30    7  1:10:53 
    7   775 Landfors, Linnea       95 Lustens OK             SWE     16:10    8   29:28    9   28:52    9  1:14:30 
    8   782 Widén, Malin           95 Uddevalla OK           SWE     18:31   11   25:07    4   31:07   10  1:14:45 
    9   787 Reichenberg, Malin     95 Idefjordens SK         SWE     16:21    9   31:18   10   28:34    8  1:16:13 
   10   788 Ottestad-Hansen, Sigr  95 Gimle IF               NOR     13:04    2   37:13   13   26:41    6  1:16:58 
   11   786 Larsson, Carolina      95 Åmåls OK               SWE     20:11   12   32:30   11   32:20   11  1:25:01 
   12   781 Fosby, Maria           95 Gimle IF               NOR     22:14   14   34:03   12   35:29   14  1:31:46 
   13   793 Eriksson, Erika        95 Uddevalla OK           SWE     17:58   10   51:23   15   38:14   15  1:47:35 
   14   792 Morlon, Louise            OK Eken                SWE     21:08   13   51:33   16   35:19   13  1:48:00 
   15   790 Lentz, Nathalie        94 Kvillebyns SK          SWE     23:20   15   51:41   17   46:54   16  2:01:55 
   16   778 Wassenius, Elin        95 Uddevalla OK           SWE     23:43   16 1:04:15   18   34:08   12  2:02:06 

        794 Alexandersen, Sigrid   95 Fredrikstad SK         NOR                  28:13    8                       
        774 Bugten, Vilde R           OK Moss                NOR                 Felst.                            
        795 Sandbaek, Vigdis Hall     OK Moss                NOR                  42:58   14                       



D12  (20)                                  

    1   806 Olaussen, Marie        97 Fredrikstad SK         NOR      8:46    2   16:59    1   16:36    1    42:21 
    2   816 Helgman, Malin         96 OK Tyr                 SWE      8:18    1   17:47    2   16:45    2    42:50 
    3   807 Granstedt, Gina        00 Halden SK              NOR      9:24    3   20:19    3   20:15    3    49:58 
    4   809 Bunaes, Emma Julie     96 Halden SK              NOR     11:31    8   22:44    6   20:26    4    54:41 
    5   815 Birkeland, Nina Ashei     Halden SK              NOR     10:09    5   22:20    4   22:30    6    54:59 
    6   810 Håkansson, Josefin     96 Kvillebyns SK          SWE     11:22    7   23:02    7   22:07    5    56:31 
    7   805 Björgul, Astrid Naess  96 Halden SK              NOR     11:48    9   25:30   10   25:56   10  1:03:14 
    8   811 Jarlsby, Karoline      96 Halden SK              NOR     11:01    6   24:33    9   27:54   11  1:03:28 
    9   808 Olaussen, Ingrid Feld     Halden SK              NOR     16:14   10   33:57   15   29:56   12  1:20:07 
   10   812 Grahn-Danielsson, Ama  97 Kvillebyns SK          SWE     21:41   11   33:33   14   39:40   14  1:34:54 

        817 Gustavsen, Synnöve     97 Halden SK              NOR     10:01    4  Felst.        23:32    9          
        813 Gustavsen, Johanne     95 Halden SK              NOR    Felst.        30:00   13   23:13    7          
        804 My, Magnusson          96 Stenungsunds OK        SWE    Felst.        25:34   11   35:34   13          
        814 Fröshaug, Oda             Indre Östfold OK       NOR   j start        23:49    8   23:21    8          
        822 Solheim, Frida            Fredrikstad SK         NOR                  29:11   12                       
        818 Aas, Fredrikke         96 Fredrikstad SK         NOR                  22:22    5                       
        819 Holmen, Ingrid            OK Moss                NOR                 Felst.                            
        820 Åsberg, Helena            Sarpsborg OL           NOR                  40:36   17                       
        803 Torgersen, Ingvild        Halden SK              NOR                 Felst.                            
        802 Normoth, Anne Maren       Halden SK              NOR                  35:35   16                       



D10  (13)                                  

    1   833 Duhlbo, Erika          98 IFK Moras OK           SWE      8:36    1   15:42    2   21:09    4    45:27 
    2   828 Steindahl, Signe       98 Stenungsunds OK        SWE     10:09    2   17:04    3   20:43    2    47:56 
    3   834 Wassenius, Klara       98 Uddevalla OK           SWE     13:39    6   14:59    1   19:31    1    48:09 
    4   832 Iversen, Sofie Skytte  98 Heming/Njård O-lag     NOR     11:33    3   18:26    4   20:45    3    50:44 
    5   835 Sikkeland, Oda         98 IL Tyrving             NOR     17:30   10   19:37    5   23:29    6  1:00:36 
    6   829 Gustafsson, Sofia      98 Eds SK                 SWE     13:25    5   22:56   10   24:54    7  1:01:15 
    7   830 Österman, Sofia        99 Vänersborgs SK         SWE     12:53    4   21:01    8   28:45    8  1:02:39 
    8   831 Njåstein, Stine        98 IL Tyrving             NOR     14:33    8   19:53    6   34:40    9  1:09:06 
    9   827 Eriksson, Maria        98 Eds SK                 SWE     16:20    9   34:58   12   36:18   10  1:27:36 

        826 Eriksson, Karin        98 Uddevalla OK           SWE    Felst.        20:04    7   23:22    5          
        825 Camitz, Ellen          98 Eds SK                 SWE     14:05    7 j start      j start               
        824 Torgersen, Nora           Halden SK              NOR                  23:35   11                       
       1005 Sagli Kristiansen, Ed     Indre Östfold OK       NOR                  22:16    9                       



U4  (6)                                    

    1   971 Alfsen, Tony           92 OK Skärmen             SWE     19:46    1 1:24:45    3   33:30    2  2:18:01 

        850 Steindahl, Amanda      94 Stenungsunds OK        SWE     20:52    2  Felst.        52:36    3          
        851 Widén, Robin           93 Uddevalla OK           SWE     25:10    3  Felst.       Felst.               
        852 Lindemark, Eirik          Indre Östfold OK       NOR   j start      1:02:04    2 j start               
       1023 Karlsson, Henrik          Uddevalla OK           SWE                  49:37    1 j start               
       1216 Bredesen, Marianne        Fossum IF              NOR                               28:44    1          



U3  (12)                                   

    1   859 Kristiansen, Evelina      Idefjordens SK         SWE     11:27    1   28:04    3   30:35    4  1:10:06 
    2   860 Larsson, Isabell       97 Åmåls OK               SWE     16:48    4   32:00    4   36:20    5  1:25:08 

        861 Gundersen, Christophe     Halden SK              NOR     14:25    2  Felst.        39:05    6          
       1041 Löseth, Sofia             Falköpings AIK OK      SWE                  26:35    2   27:33    2          
        862 Tjerbo, Trine          94 Skaukamratene O-lag    NOR                  25:09    1                       
        863 Tjerbo, Therese        93 Skaukamratene O-lag    NOR                  32:21    6                       
        864 Grimsrud, Kristin      93 Skaukamratene O-lag    NOR                  32:20    5                       
        865 Reinvold, Nina            Skaukamratene O-lag    NOR                  33:10    7                       
        988 Linderfalk, Johan      00 Rävetofta OK           SWE     15:51    3 j start      j start               
        992 Linderfalk, Karin         Rävetofta OK           SWE     39:54    5 j start      j start               
       1213 Viktorsson, Lisa          Eds SK                 SWE                               30:23    3          
       1223 Gabrielsson, John         Sävedalens AIK         SWE                               20:35    1          



U2  (12)                                   

    1   869 Andersson, Gustav      97 Idefjordens SK         SWE     11:47    1   19:20    2   24:30    2    55:37 
    2   876 Johansson, Matilda     99 Stångenäs AIS          SWE     12:55    2   19:36    4   25:04    3    57:35 
    3   871 Andersson, Rebecca     96 Eds SK                 SWE     13:47    5   19:25    3   27:50    4  1:01:02 
    4   875 kilborn, josefine      97 OK Skogsmunken         SWE     16:07    7   23:01    6   29:41    5  1:08:49 
    5   874 Kilborn, Rikard        99 OK Skogsmunken         SWE     16:08    8   23:00    5   29:44    6  1:08:52 
    6   873 Halvarsson, Axel       99 OK Kroppefjäll         SWE     15:27    6   30:19    8   35:11    7  1:20:57 
    7   872 Ihrfors, Carl          95 IFK Lidingös Skid o OK SWE     20:34    9   37:14    9 1:24:34    8  2:22:22 

       1044 Löseth, Ola               Falköpings AIK OK      SWE                  18:23    1   24:11    1          
        955 Olsson, Simon             Idefjordens SK         SWE     12:59    3 j start      j start               
        958 Haggren, Alfred        96 Idefjordens SK         SWE     13:14    4 j start      j start               
        985 Gustavsson, Alma          Aneby SOK              SWE     22:46   10 j start      j start               
       1031 Karlsson, Jonas           OK Skogsmunken         SWE                  25:32    7                       



U1  (20)                                   

    1   893 Höydal, Ingvild           Lyn SKI                NOR      7:44    1   19:27    3   18:19    3    45:30 
    2   886 Wiklund, Ragne            Nydalen SK             NOR     12:08    5   26:41    9   13:28    1    52:17 
    3   884 Larsson, Erik          01 Åmåls OK               SWE      9:25    2   21:18    4   23:25    6    54:08 
    4   880 Eriksson, Samuel       01 Eds SK                 SWE     17:16    8   24:19    7   20:12    4  1:01:47 
    5   882 Aronsson, Arvid        02 OK Kroppefjäll         SWE     17:11    7   26:36    8   30:54    8  1:14:41 

        883 Steindahl, Ronja       98 Stenungsunds OK        SWE    Felst.        22:40    5   34:54    9          
        887 Brenås, Börge          99 Varteig O-lag          NOR    Felst.        18:56    2   20:15    5          
        885 Birkeland, August Ash     Halden SK              NOR      9:39    3   17:38    1 j start               
       1039 Bollmark, Viveka          Hallby IF              SWE                  36:45   13   35:47   10          
        881 Camitz, Alice          00 Eds SK                 SWE     17:07    6 j start      j start               
        970 Karlsson, Jonas           OK Skogsmunken         SWE    Felst.      j start      j start               
        983 Lilje, Emma               Gävle OK               SWE      9:55    4 j start      j start               
        995 Finsrue, Kirkböhn         Halden SK              NOR    fullf.      j start      j start               
        996 Finsrue Kirkböhn, Her     Halden SK              NOR    fullf.      j start      j start               
       1017 Ganning, Elin             IK Omega               SWE                  30:27   10 j start               
       1018 Genning, Ebba             IK Omega               SWE                  30:33   11 j start               
       1035 Lilje, Emma               Gävle OK               SWE                  22:58    6 j start               
       1046 Kirkeböhn, Herman         Halden SK              NOR                  31:20   12 j start               
       1211 Genning, Ebba             IK Omega               SWE                               24:10    7          
       1212 Lilje, Emma               Gävle OK               SWE                               17:43    2          



Ö1/N-åpen  (32)                            

    1   904 Fodstad, Tobias Lerch  97 Gjö Vard               NOR     10:42    4   19:40    2   15:35    1    45:57 
    2   909 Lindemark, Sigurd         Indre Östfold OK       NOR      9:19    2   22:34    5   21:04    3    52:57 
    3   908 Olaussen, Idun Kristi     Halden SK              NOR     10:13    3   22:53    7   21:12    4    54:18 
    4   905 Björk, Guro               Halden SK              NOR      7:44    1   23:13    9   23:35    5    54:32 
    5   911 Aabogen Haugaard, Ida     Skaukamratene O-lag    NOR     12:04    6   36:16   22   33:25   10  1:21:45 
    6   912 Karlsen, Caroline         Skaukamratene O-lag    NOR     12:20    9   36:24   23   33:30   11  1:22:14 
    7   910 Aabogen Haugaard, Ped     Skaukamratene O-lag    NOR     12:17    8   36:52   24   33:16    7  1:22:25 
    8   954 Johansson, Roger          Kungälvs OK            SWE     15:33   11   40:52   25   31:43    6  1:28:08 
    9   901 Ottestad-Hansen, Sime  02 Gimle IF               NOR     11:59    5 1:07:05   26   33:17    9  1:52:21 

        902 Ottestad-Hansen, Kari  69 Gimle IF               NOR    Felst.      1:07:06   27   33:16    7          
        903 Puck, Ingrid           98 Gimle IF               NOR     12:12    7   22:47    6  Felst.               
        900 Kindem, Martin         02 Gimle IF               NOR     13:40   10   33:32   18 j start               
        913 Aas, Josephine         97 Fredrikstad SK         NOR                  25:30   11                       
        906 Ekeli, Vebjörn         00 Halden SK              NOR   j start        25:18   10 j start               
        914 Norsted, Johanne Mari     Halden SK              NOR                  35:30   21                       
        915 Norsted, Ole Öyvind       Halden SK              NOR                j godk.                            
        916 Braekke, Synne Malene     Halden SK              NOR                  33:36   19                       
        917 Karlsen, Henriette Mi     OK Moss                NOR                  31:51   16                       
       1000 Abrahamsen, Mathilde      OK Moss                NOR                  21:41    3                       
       1001 Abrahamsen, Jörgen        OK Moss                NOR                  33:39   20                       
       1004 Bugten, Trym Conrad       OK Moss                NOR                 Felst.                            
        925 Holmen, Oscar             OK Moss                NOR                  16:19    1                       
        926 Åsberg, Juliane           Sarpsborg OL           NOR                  26:25   12                       
        927 Lindlöv Jensen, Marie     Sarpsborg OL           NOR                  29:34   15                       
        928 Flekkum, Inger Marie      Skaukamratene O-lag    NOR                  32:10   17                       
        929 Reinvold, Anette          Skaukamratene O-lag    NOR                  28:35   14                       
        898 Grimsrud, Martin          OK Moss                NOR                  21:49    4                       
        897 Torgersen, Ingeborg       Halden SK              NOR                  26:34   13                       
        896 Jensen, Alexandria        Indre Östfold OK       NOR                  22:54    8                       
       1235 Höyum, Charlotte          Trösken IL             NOR                               16:03    2          
       1237 Fredriksson, Lars Eri     OK Skogshjortarna      SWE                               37:49   12          
       1238 Johansson, Kararina       OK Skogshjortarna      SWE                               37:58   13          



Ö3  (23)                                   

    1   979 Landsfors, Kristina       Lustens OK             SWE     11:20    3   28:29    4 1:25:52    2  2:05:41 
    2   962 Gunnarsson, Lillemor      OK Gipen               SWE     27:54   10   47:15   14 1:54:46    4  3:09:55 

        920 Larsson, Eva           63 Åmåls OK               SWE     11:00    2  Felst.       Felst.               
        922 Höydal, Line              Lyn SKI                NOR     12:09    4   22:08    1  Felst.               
        984 JAnsson, Lois             Stenungsunds OK        SWE    Felst.        29:02    5 1:29:35    3          
        921 Birkeland, Margunn As     Halden SK              NOR      9:59    1   24:47    2 j start               
        964 Natanaelsson, Anita       Ljungskile FK          SWE     22:04    8   58:44   16 j start               
        980 Lindberg, Martina         IK Ymer                SWE     23:05    9   47:29   15 j start               
        991 Blomgren, Hanna           Västvärmlands OK       SWE     13:29    7   31:02    7                       
        923 Alexandersen, Kristin  61 Fredrikstad SK         NOR                  29:10    6                       
        967 Woodwaard, Michael     96 OK Moss                NOR     12:13    5 j start      j start               
        973 Karlsson, Marcus          OK Skogsmunken         SWE     12:17    6 j start      j start               
       1010 Dahlbo, Håkan             IFK Moras OK           SWE                  35:39    8 j start               
       1015 Hiltrud, Reineke          SC Volpriehausen       DE                 1:16:12   17 j start               
       1034 Christiansson, Lina       Sarpsborg OL           NOR                  36:10   10 j start               
       1036 Widén, Gullvi             Uddevalla OK           SWE                  25:49    3 j start               
       1042 Viktorsson, Lisa          Eds SK                 SWE                  35:54    9                       
       1048 Andersson, Annika         Linköpings OK          SWE                 Felst.                            
       1053 Lindemark, Heidi          Indre Östfold OK       NOR                  37:37   11                       
       1055 Stenbacka, Aurora         Eds SK                 SWE                  37:58   13                       
       1056 Strutz, Elin              Eds SK                 SWE                  37:57   12                       
       1205 Widen, Gullvi             Uddevalla OK           SWE                              Felst.               
       1227 Gabrielsson, David        Sävedalens AIK         SWE                             1:07:25    1          



Ö5  (35)                                   

    1   933 Njåstein, Are          63 IL Tyrving             NOR     16:35    3   36:39    4   55:50    8  1:49:04 
    2   932 Fosby, Karoline        93 Gimle IF               NOR     25:25    5   46:31   11   55:12    7  2:07:08 
    3   931 Jakobsson, Andreas     93 Eds SK                 SWE     40:30    9   55:14   13 1:29:59   15  3:05:43 
    4   930 Jensen, Oskar          94 Eds SK                 SWE     40:30    9   55:43   14 1:30:00   16  3:06:13 

        978 Ljunggren, Ketty          OK Skärmen             SWE     27:56    7  Felst.      1:00:25   11          
        934 Andersen, Geir         62 Varteig O-lag          NOR     17:02    4   36:04    2                       
        935 Andersen, Solbritt     69 Varteig O-lag          NOR    Felst.        59:07   17                       
        960 Karlsson, Ingvar          OK Skogsmunken         SWE     25:30    6 1:09:03   19                       
        968 Östermann, Lotta          Vänersborgs SK         SWE    fullf.      j start        54:18    5          
       1038 Bollmark, Lars            Hallby IF              SWE                 fullf.      1:02:32   12          
        966 Johansson, Jonas          Stångenäs AIS          SWE     15:21    2 j start                            
        981 Galborgen, Lars-Henri     Eds SK                 SWE     15:05    1 j start                            
        986 Stenberg, Carina          OK Skogshjortarna      SWE     28:18    8 j start                            
       1006 Meum Johansen, Monica     OK Moss                NOR                  33:13    1                       
       1007 Johansen, Morten          OK Moss                NOR                  38:48    5                       
       1016 Genning, Fredrik          IK Omega               SWE                  39:15    6                       
       1019 Pihl, Roger               SOK 68                 SWE                1:02:50   18                       
       1027 Gaalborgen, Lars-Henr     Eds SK                 SWE                  36:35    3                       
       1028 Lindgren, Johan           Tullinge SK            SWE                 Felst.                            
       1029 Nielsen, Öyvind           Halden SK              NOR                  51:12   12                       
       1043 Holt, Öivind              Halden SK              NOR                  44:58    8                       
       1050 Josefsson, Kristin        Fredrikstad SK         NOR                  57:33   15                       
       1051 Skjeltorp, Vigdis         Fredrikstad SK         NOR                  57:37   16                       
       1054 Johansson, Liselott       OK Löftan              SWE                  44:32    7                       
       1058 Sjöde, Anders             Klubb 90001                                 46:04   10                       
       1059 Weerma, Helen             Klubb 90001                                 45:31    9                       
       1202 Olseng, Kjell Arne        Sarpsborg OL           NOR                               46:22    2          
       1100 Dahlbo, Håkan             IFK Moras OK           SWE                               56:16    9          
       1204 Pihl, Roger               SOK 68                 SWE                               41:34    1          
       1206 Svensson, Lennart         OK Kullingshof         SWE                               54:48    6          
       1207 Gustafsson, Ola           SOK Aneby              SWE                               50:49    3          
       1208 Svensson, Yvonne          OK Kullingshof         SWE                             1:11:44   13          
       1225 Karlered, Jan             Skogspojkarnas OK      SWE                               53:19    4          
       1229 Lundqvist, Britt-Mari     Kils OK                SWE                               59:28   10          
       1231 Lindemark, Heidi          Indre Östfold OK       NOR                             1:17:26   14          



Ö7  (38)                                   

    1   943 Hansen, Bernt Henrik   68 Gimle IF               NOR     14:57    1   36:28    8   39:53    3  1:31:18 
    2   987 Mattick, Anja             Halden SK              NOR     17:26    8   27:24    1   50:27    9  1:35:17 
    3   942 Kindem, Per Öyvind     68 Gimle IF               NOR     17:21    7   28:13    3   50:45   12  1:36:19 
    4   941 Landfors, Pelle        67 Lustens OK             SWE     16:29    3   31:57    5   50:10    8  1:38:36 
    5   946 Kitteröd, Kristoffer      Tistedalen FL          NOR     19:16    9   29:55    4   50:34   10  1:39:45 
    6   969 Forssten, Maria           OK Gipen               SWE     20:08   11   33:12    6   56:59   17  1:50:19 
    7   989 Carlbom, Håkan            OK Gipen               SWE     20:54   13   42:53   12   56:23   16  2:00:10 
    8   940 Håkansson, Arne        00 Kvillebyns SK          SWE     20:03   10   48:58   15 1:00:26   19  2:09:27 
    9   994 Berggren, Monica          Bodafors OK                    27:43   16   55:20   17 1:31:33   23  2:54:36 

        944 Slåtterö, Björn        60 Gimle IF               NOR     17:13    6  Felst.        39:14    2          
        965 Olausson, Klas            OK Gipen               SWE     17:06    5   38:17    9  Felst.               
        998 Jensen, Herulf            Svendborg OK           DEN     34:31   17   59:55   19  Felst.               
        945 Birkeland, Olav Krist     Halden SK              NOR     20:41   12   49:39   16 j start               
        953 Johansson, Liselott       OK Löftan              SWE     25:04   15  Felst.                            
       1026 Nolberg, Katarina         Eds SK                 SWE                  39:24   10 1:27:43   22          
        947 Myklatun, Silje        80 IL Tyrving             NOR     23:41   14                                    
        959 Woodward, Annette      92 OK Moss                NOR     16:40    4 j start                            
        977 Josefsson, Inge           Stångenäs AIS          SWE     15:33    2 j start                            
       1022 Karlsson, Johnny          Uddevalla OK           SWE                  34:06    7                       
       1024 Karlsson, Eva             Uddevalla OK           SWE                  44:32   14                       
       1025 Gustafsson, Ola           SOK Aneby              SWE                  44:16   13                       
       1032 Haugerud, Anne            Indre Östfold OK       NOR                  28:08    2                       
       1033 Brekken, Ingunn           Sarpsborg OL           NOR                  56:20   18                       
       1045 Lundqvist, Britt-Mari     Kils OK                SWE                1:00:19   20                       
       1049 Ruud, Thomas              Åmåls OK               SWE                  41:42   11                       
       1203 Jensen, Tormod            Sarpsborg OL           NOR                               38:10    1          
       1209 Persson, Åsa              Eds SK                 SWE                             1:27:42   21          
       1214 Bredesen, Rofl            Fossum IF              NOR                               58:44   18          
       1215 Bredesen, Ingrid          Fossum IF              NOR                               51:29   13          
       1217 Haugerud, Anne            Indre Östfold OK       NOR                               39:53    3          
       1220 Pihl, Stefan              SOK 68                 SWE                               43:10    6          
       1221 Liljequist, Johan         Stigsökarna            SWE                               55:19   15          
       1222 Liljequist, Albin         Stigsökarna            SWE                               55:14   14          
       1228 Liljeqvist, Fredrik       Stigsökarna            SWE                               45:47    7          
       1230 Kalered, Carina           Skogspojkarnas OK      SWE                               50:37   11          
       1239 Carlsson, Fredrik         Täby OK                                                1:10:41   20          
       1240 Carlsson, Joakim          Täby OK                                                 Felst.               
       1242 Isaksson-Forsgren, An     OK Tyr                 SWE                               41:08    5          



Ö8  (28)                                   

    1   963 Haugerud, Simen           Indre Östfold OK       NOR     12:06    1   41:57    2   56:07    4  1:50:10 
    2   993 Wingstedt, Jan            Bodafors OK                    17:00    5 1:13:43   11 1:42:27   12  3:13:10 

        956 Isacsson-Forsgren, An     OK Tyr                 SWE     16:43    4 1:01:28    7  Felst.               
        976 Claesson, Per-Olof        Tenhults SOK           SWE     17:06    6  Felst.      1:28:20   11          
        982 Lindberg, Magnus          IK Ymer                SWE     16:36    3 1:10:40   10  Felst.               
       1040 Läseth, Erik              Falköpings AIK OK      SWE                 Felst.      1:09:30    8          
        961 Sandström, Eva            OK Gipen               SWE     18:55    7 j start                            
        974 Haugerud, Anne            Indre Östfold OK       NOR     15:32    2 j start                            
        975 Hansson, Birgit           Herrestads AIF         SWE     19:19    8 j start                            
       1008 Jensen, Tormod            Sarpsborg OL           NOR                  45:45    4                       
       1009 Jensen, Öystein           Sarpsborg OL           NOR                 Felst.                            
       1011 Olseng, Kjell Arne        Sarpsborg OL           NOR                1:24:44   12                       
       1012 Flingmark, Håkan          Uddevalla OK           SWE                1:03:59    8                       
       1020 Moth, Ole Jörgen          Halden SK              NOR                1:29:01   13                       
       1030 Nordbröden, Eirik         Halden SK              NOR                  56:03    5 j start               
       1037 Karlsen, Kjetil           OK Moss                NOR                  56:20    6                       
       1047 Ruud, Magnus              Trösken IL             NOR                  44:40    3                       
       1052 Berget, Öyvind            Sarpsborg OL           NOR                1:04:04    9                       
       1057 Ivarsson, Martin          Vänersborgs SK         SWE                  41:33    1                       
       1210 Genning, Fredrik          IK Omega               SWE                              Felst.               
       1218 Bredesen, Anders          Fossum IF              NOR                             1:06:27    7          
       1219 Stokksedth, Öyvind        Halden SK              NOR                               48:38    2          
       1224 Nordbröden, Halvar        Halden SK              NOR                             1:05:54    6          
       1226 Stenström, Jesper         Vänersborgs SK         SWE                               53:35    3          
       1232 Berdal, Tore              Wing OK                NOR                               58:03    5          
       1234 Pedersen, Jon             Trösken IL             NOR                               40:34    1          
       1236 Berger, Öyvind            Sarpsborg OL           NOR                             1:12:26    9          
       1241 Carlsson, Martin          Täby OK                                                1:25:33   10